Η Σουηδία πήρε το ντέρμπι με 2-1 επί της Ισπανίας και διατήρησε το απόλυτο 3 στα 3 (video)

Μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου πήρε η Σουηδία που επικράτησε στην έδρα της με 2-1 της Ισπανίας για τον 2ο όμιλο των Προκριματικών του Μουντιάλ 2022, όπου μετέχει και η εθνική μας ομάδα. Αντίθετα, η Ισπανία γνώρισε την πρώτη της ήττα στους προκριματικούς.

Οι Ισπανοί άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Σολέρ, όμως η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε πολύ λίγο, καθώς με τη σέντρα οι Σουηδοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Ισάκ στο 6΄.
Στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχαν την πλήρη ανατροπή με τον Κλάεσον στο 57ο λεπτό και πήραν μια σπουδαία νίκη που τους καθιστά πλέον ως το πρώτο φαβορί για τον πρόκριση στο Κατάρ.

Νωρίτερα, για το ίδιο γκρουπ, το Κόσοβο «άνοιξε λογαριασμό» (πήρε το πρώτο του «τρίποντο») ξεπερνώντας εκτός έδρας το εμπόδιο της Γεωργίας με 1-0.

Παρότι είχε την πρώτη βαθμολογική της απώλεια στους προκριματικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Ιταλία έμεινε για 35ο συνεχόμενο ματς αήττητη (26-9-0), καθώς η τελευταία της ήττα χρονολογείται πριν από 3 χρόνια και συγκεκριμένα στις 10 Σεπτεμβρίου 2018 και το 1-0 από την Πορτογαλία.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης προηγήθηκε στο «Αρτέμιο Φράνκι» της Βουλγαρίας με 1-0, αλλά οι Βαλκάνιοι ισοφάρισαν γρήγορα και με το τελικό 1-1 απέσπασαν το δεύτερο τους βαθμό στον όμιλο, ενώ η Ιταλία μετά από τρεις σερί νίκες δεν μπόρεσε να διατηρήσει το απόλυτο.

Παρ΄ όλα αυτά ισοφάρισε το αήττητο ρεκόρ των Βραζιλίας και Ισπανίας (έχουν από 35 ματς η καθεμία χωρίς ήττα) και θα έχει την ευκαιρία σε λίγες ημέρες να το «σπάσει».

Το Βέλγιο… αγρίεψε όταν βρέθηκε να χάνει με γκολ από τ΄ αποδυτήρια στο Ταλίν από την Εσθονία (1-0). Οι «κόκκινοι διάβολοι» έφεραν τα πάνω κάτω πριν τη λήξη του ημιχρόνου, για να φτάσουν σε μία πολύ εύκολη νίκη με 5-2, με δύο γκολ του Λουκάκου.

Το 4Χ4 στο ξεκίνημα των προκριματικών έκανε η Αγγλία στον 9ο όμιλο, η οποία «πάτησε γκάζι» στην επανάληψη κι έφυγε νικήτρια με 4-0 από την «Πούσκας Αρένα» της Βουδαπέστης απέναντι στην Ουγγαρία.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες των 10 ομίλων της Ευρωπαϊκής Ζώνης:
1ος Όμιλος
Λουξεμβούργο-Αζερμπαϊτζάν 2-1 (8΄ Γκοντσάλβες Πίντο, 28΄ Ροντρίγκες – 67΄ Μακμούντοφ)
Πορτογαλία-Ιρλανδία 2-1 (89΄, 90΄+6 Ρονάλντο – 45΄ Ίγκαν)

2ος Όμιλος
Γεωργία-Κόσοβο 0-1 (18΄αυτ. Κοτσολάβα)
Σουηδία-Ισπανία 2-1 (6΄ Ισάκ, 57΄ Κλάεσον – 5΄ Σολέρ)

3ος Όμιλος
Λιθουανία-Β. Ιρλανδία 1-4 (54΄ Μπαραβίκας – 20΄ Μπάλαρντ, 52΄ Γουάσινγκτον, 67΄ Λέιβερι, 81΄ ΜακΝέρ)
Ιταλία-Βουλγαρία 1-1 (16΄ Κιέζα – 39΄ Ίλιεφ)

4ος Όμιλος
Καζακστάν-Ουκρανία 2-2 (74΄, 90΄+6 Βαλιούλιν – 2΄ Γιάρεμτσουκ, 90΄+3 Σικάν)
Γαλλία-Βοσνία 1-1 (40΄ Γκριεζμάν – 36΄ Τζέκο)

5ος Όμιλος
Εσθονία-Βέλγιο 2-5 (2΄ Κάιτ, 83΄ Σόργκα – 22΄ Βανάκεν, 29΄,52΄ Λουκάκου, 65΄ Βίτσελ, 76΄ Φόκετ)
Τσεχία-Λευκορωσία 1-0 (34΄ Μπάρακ)

6ος Όμιλος
Νησιά Φαρόε-Ισραήλ 0-4 (12΄,44΄,90΄+2 Ζάχαβι, 52΄ Νταμπούρ)
Μολδαβία-Αυστρία 0-2 (45΄+1 Μπαουμγκάρτνερ, 90+4΄ Αρναούτοβιτς)
Δανία-Σκωτία 2-0 (14΄ Βας, 15΄ Μέλε)

7ος Όμιλος
Λετονία-Γιβραλτάρ 3-1 (50΄,85΄ Γκουντκόβσκις, 89΄ Τσιγκάνικς – 71΄ Ντε Μπαρ)
Νορβηγία-Ολλανδία 1-1 (20΄ Χάαλαντ – 37΄ Κλάασεν)
Τουρκία-Μαυροβούνιο 2-2 (9΄ Ουντέρ, 31΄ Γιαζίτσι – 40΄ Μάρουσιτς, 90΄+7 Ραντούνοβιτς)

8ος Όμιλος
Μάλτα-Κύπρος 3-0 (44΄,54΄ Ατάρντ, 46΄ Μπονγκ)
Σλοβενία-Σλοβακία 1-1 (42΄ Στογιάνοβιτς – 32΄ Μπόζενικ)

9ος Όμιλος
Ανδόρα-Σαν Μαρίνο 2-0 (18΄,24΄ Βάλες)
Ουγγαρία-Αγγλία 0-4 (55΄ Στέρλινγκ, 63΄ Κέιν, 69΄ Μαγκουάιρ, 87΄ Ράις)
Πολωνία-Αλβανία 4-1 (12΄ Λεβαντόφσκι, 44΄ Μπούκσα, 54΄ Κριχόβιακ, 89΄ Λίνετι – 26΄ Τσικαλέσι)