Με μεγαλειώδη συγκέντρωση στην πλατεία Σαπφούς και πορεία στην προκυμαία και την αγορά της Μυτιλήνης, η οποία κατέληξε στη Γενική Γραμματεία Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής, τίμησαν, μαθητές, φοιτητές, εργαζόμενοι και φορείς της Λέσβου, τη μνήμη των πενήντα επτά ανθρώπων που έχασαν τη ζωή τους, πριν ένα χρόνο, στην τραγωδία στα Τέμπη, ζητώντας “να μην ξεχαστεί το έγκλημα, να μην συγκαλυφθεί και να πληρώσουν οι υπεύθυνοι”.
Παράλληλα, ΑΔΕΔΥ, Εργατικό Κέντρο Λέσβου, Ομοσπονδία Αγροτικών Συλλόγων, φορείς και σωματεία μίλησαν στη συγκέντρωση και την 24ωρη απεργία, αντιδρώντας στη δημιουργία ιδιωτικών πανεπιστημίων, οι αγρότες παρουσίασαν τα προβλήματα τους, αλλά και με μεγάλη αναφορά στα αιτήματα των εργαζομένων, το κύμα ακρίβειας ενώ ζήτησαν και προσλήψεις στον χώρο της υγείας.
Μεγάλη συγκέντρωση πραγματοποιήθηκε και στην Καλλονή, ενώ οι μαθητές του Γυμνασίου και των Λυκειακών τάξεων της Άγρας έστειλαν το δικό τους μήνυμα.
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Γίνε μέλος στο κανάλι μας στο Viber
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος