“Χαστούκι” της Λάρισας με 76-75 στην ΑΕΚ – Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Η oυραγός πριν το τζάμπολ, Λάρισα, είπε «στοπ» στην ΑΕΚ, επικρατώντας, μετά από «θρίλερ», με 76-75, στο κλειστό της Νεάπολης, για την 13η αγωνιστική της Basket League. Ηγέτης των Θεσσαλών ήταν ο Τζέιμς Ουέμπ, καθώς όταν η Ένωση προσπέρασε με 70-73 τρία λεπτά πριν τη λήξη, εκείνος πέτυχε 4 σερί πόντους (74-73) και έκλεψε εν συνεχεία την μπάλα από τον Λάνγκφορντ. Ο τελευταίος, πάντως ευστόχησε σε 2/2 βολές μετά το φάουλ του Παπαδάκη (74-75 στα 33΄΄), αλλά ο Τζέρι Σμιθ με λέι απ στα 13΄΄ χάρισε δύο πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του, στην προσπάθειά της για παραμονή στα «μεγάλα σαλόνια». Ο Λάνγκφορντ ήταν άστοχος στο τελευταίο σουτ από πλευράς «κιτρινόμαυρων» στα 9΄΄, με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Ρας και ο χρόνος να λήγει.

Ο Τζέιμς Ουέμπ πέτυχε 19 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ στο τελευταίο παιχνίδι του με τη φανέλα της ομάδας της Θεσσαλίας, καθώς θα συνεχίσει την καριέρα του στην Ισπανία. Ο MVP των νικητών ήταν, δίχως αμφιβολία, ο Τζέρι Σμιθ, καθώς σημείωσε 30 πόντους (!), με 6/7 τρίποντα. Ο Κεν Μπράουν είχε 11 πόντους και 3 ασίστ.

Από την ΑΕΚ, ο Κιθ Λάνγκφορντ πέτυχε 19 πόντους, 16 ο Χρυσικόπουλος, 14 ο Μωραϊτης και 11 ο Μορέιρα.

Αυτή ήταν η 4η νίκη της Λάρισας και η… 4η ήττα της ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 51-43, 64-60, 76-75

Η Λάρισα βρέθηκε να χάνει με 5-12 από τρίποντο του Μωραϊτη, αλλά στα τρία τελευταία λεπτά της 1ης περιόδου «έτρεξαν» ένα επιμέρους σκορ 11-3 για να περάσουν μπροστά στο τέλος του δεκαλέπτου (21-20). Οι Θεσσαλοί είχαν 5/7 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στο ημίχρονο είχαν 11/13 σουτ τριών πόντων, με ποσοστό ευστοχίας 84,6% έξω από τα 6.75. ΟιΜπράουν, Σμιθ και Μούρτος οδήγησαν στο +11 τη Λάρισα (42-31), την ώρα που ο Κιθ Λάνγκφορντ χρεωνόταν με 3ο φάουλ, Μετά το 51-43 του ημιχρόνοι, οι «κιτρινόμαυροι» κυνηγούσαν, με τους Ρας και Μπράουν να κρατούν την ΑΕΚ «ζωντανή» (56-43 στο 22′). Ο Μωραϊτης έφερε την ΑΕΚ και στο -5, 59-54 στο 27ο λεπτό, ενώ ο Χρυσικόπουλος έφερε στον πόντο την Ένωση (61-60). Με τον Τζέρι Σμιθ να ευστοχεί σε τρίποντο, ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος, 64-60. Οι φιλοξενούμενοι τα έδωσαν όλα στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Χρυσικόπουλος ισοφάρισε σε 70-70, ο Σλότερ έβαλε τις βολές για το 70-73 και έβγαλε μεγάλη άμυνα στον Ρας στο 1:24, πριν ο Ρογκαβόπουλος κάνει λάθος στην επαναφορά κι ο Χρυσικόπουλος μπλοκάρει τον Ουέμπ. Όμως ο τελευταίος πέτυχε τους επόμενους τέσσερις πόντους της Λάρισας, έκλεψε από τον Λάνγκφορντ, ενώ ο… 30άρης Σμιθ «σφράγισε» τη νίκη των γηπεδούχων.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.-Τζιοπάνος Ν.-Τσολάκος

ΛΑΡΙΣΑ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Μπράουν 11 (3), Ουέμπ 19 (3), Ρας 3 (1), Κώττας 4, Μούρτος 6, Γκόρντον, Σμιθ 30 (6), Καμπερίδης, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 3 (1)

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 11 , Λάνγκφορντ 19 (1), Ματσιούλις 2, Μωραΐτης 14 (3), Κίνγκσλεϊ 2, Χρυσικόπουλος 16 (1), Ζήσης 5 (1), Ρογκαβόπουλος 2, Σλότερ 4

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Σε αναμετρήσεις της 13ης αγωνιστικής της Basket League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ηρακλής-Άρης ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΕ
*** Ο αγώνας Ηρακλής-Άρης θα διεξαχθεί σε ημερομηνία που θα ανακοινωθεί από τον ΕΣΑΚΕ