“Κλάταρε” στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ που έχασε 78-62 στην Βαλένθια

Πρεμιέρα με ήττα για τον ΠΑΟΚ στην φάση των “32” του EuroCup, καθώς η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου υπέκυψε με 78-62 στην ανωτερότητα της Βαλένθια στην Ισπανία για την 1η αγωνιστική του 9ου ομίλου της διοργάνωσης.

Μόνο στο πρώτο μέρος μπόρεσαν οι παίκτες του ΠΑΟΚ να παρακολουθήσουν τον ρυθμό του αγώνα, με την ισπανική ομάδα να κυριαρχεί στα ριμπάουντ (42 έναντι 31 του ΠΑΟΚ), να ευστοχεί σε 14/16 βολές (3/6 η ομάδα της Θεσσαλονίκεις), αλλά να μετρά και 21 ασίστ (13 η ελληνική ομάδα). Οι Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς και Λούκε Σίκμα ήταν οι κορυφαίοι της Βαλένθια με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα, με τον Σίκμα να σημειώνει νταμπλ νταμπλ αφού μάζεψε και 10 ριμπάουντ! Για τον ΠΑΟΚ που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Κώστα Βασιλειάδη (πέλμα) διψήφιο νούμερο πόντων πέτυχαν οι Ντούβνιακ (14π.), Χάτσερ (11π.) και Μαργαρίτης (10π.).

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 34-29, 58-47, 78-62

Η Βαλένθια ξεκίνησε δυνατά, με ένα σερί 6-0, χτυπώντας από το “low post” και υποχρέωσε τον Μαρκόπουλο να περάσει μέσα τον Σχορτσανίτη, μετά από μόλις 2 λεπτά αγώνα. Η Βαλένθια με μπροστάρη τον Ντούμπλιεβιτς (7 πόντους στην 1η περίοδο) ξέφυγε με 19-8, όμως, ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 10-2 έκλεισε το ημίχρονο στο -3 (21-18). Ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικά άστοχος στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου έχοντας μόλις 3 πόντους στα πρώτα 7 λεπτά της περιόδου! Η σκληρή του άμυνα όμως, ήταν αυτή που τον διατήρησε κοντά στο σκορ με το ημίχρονο να κλείνει 34-29. Στην ανάπαυλα, ο Χάτσερ είχε 9 πόντους όσους και οι Ντούμπλιεβιτς, Σίκμα για τη Βαλένθια. Οι «νυχτερίδες» εκτελούσαν ασταμάτητα στο πρώτο ημίχρονο από τα 6.75 έχοντας 21 σουτ τριών πόντων, αλλά μόλις 11 δύο πόντων! Η Βαλένθια επανέλαβε το δυνατό της ξεκίνημα και στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε γρήγορα με +15 (48-33) με… ρεσιτάλ του Ντούμπλιεβιτς από το τρίποντο. Ο Ντούβνιακ με δύο απανωτά τρίποντα και ο Μαργαρίτης με ένα καλάθι και φάουλ μείωσαν κάπως τη διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (58-47). Οι «νυχτερίδες» ξέφυγαν ξανά με +15, 62-47, με σερί 4-0, με την έναρξη της 4ης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ αδυνατούσε να ακολουθήσει το ρυθμό των Ισπανών και αντί να αντιδράσει είδε την τιμή της διαφοράς να «αγγίζει» και το -18, 70-52. Ο Σούλης Μαρκόπουλος και οι παίκτες του είχαν συμβιβαστεί πλέον με την ιδέα της ήττας από την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ, με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει 78-62, όταν ακούστηκε η κόρνα της λήξης.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πέδρο Μαρτίνεθ): Τρίας, Ντιό 8 (2), Σάτο 6, Λούτσιτς 7 (1), Ντούμπλιεβιτς 13 (2), Βίβες 7 (1), Μαρτίνεθ 8 (2), Σαν Εμετέριο 8 (1), Σούρνα 4, Χάμιλτον 7, Σίκμα 11 (1)

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Τέπιτς 8, Λιάπης, Κακαρούδης 2, Τσόχλας, Δέδας 8 (2), Μαργαρίτης 10, Κώττας, Σχορτσανίτης 9, Ντούβνιακ 14 (4), Μάρκοβιτς, Χάτσερ 11 (1)

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΛΕΝΘΙΑ