Η Μονακό «λύγισε» την Ούνικς Καζάν με τρίποντο του Μάικ Τζέιμς στο φινάλε

Σε εξ αναβολής αγώνα για την 20η αγωνιστική της Euroleague, η Μονακό χάρη σε τρίποντο του Μάικ Τζέιμς κατάφερε να επικρατήσει της Ούνικς Καζάν με 79-76 σε ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτά του.

Με τη νίκη αυτή, οι Γάλλοι ανέβηκαν στο 13-13, «κυνηγώντας» μια θέση που οδηγεί στα Playoffs της διοργάνωσης. Από την άλλη μεριά, η Ούνικς υποχώρησε στο 13-12, χάνοντας σημαντικό έδαφος για μια θέση που οδηγεί στο πλεονέκτημα έδρας.

Ο αγώνας

1ο δεκάλεπτο

Η Μονακό ξεκίνησε πιο δυναμικά την αναμέτρηση με πρωταγωνιστή στην επίθεσή της τον Μάικ Τζέιμς, ωστόσο η Ούνικς Καζάν αντέδρασε με κύριο εκφραστή των επιθέσεών της τον Τζον Μπράουν. Σύντομα, οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 16-8, αλλά ο Μάριο Χεζόνια βοήθησε τους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν και πάλι στο σκορ. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Χεζόνια να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων και τους Ρώσους να μειώνουν τη διαφορά στους 3 πόντους (22-19).

2ο δεκάλεπτο

Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε και η δεύτερη περίοδος. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά, αλλά το συγκρότημα του Βελιμίρ Περάσοβιτς αντέδρασε ξανά. Ο Μάικ Τζέιμς όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής στην επίθεση των γηπεδούχων, με δικό του εύστοχο τρίποντο, ανέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους (44-36) για το φινάλε του πρώτου μέρους της αναμέτρησης.

3ο δεκάλεπτο

Στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι Γάλλοι κατάφεραν να προηγηθούν για πρώτη φορά με διψήφια νούμερα χάρη σε τρίποντο του Μοτεγιούνας. Το ίδιο μοτίβο ακολούθησε και στην υπόλοιπη περίοδο, με τους γηπεδούχους να έχουν σταθερά το προβάδισμα σε διψήφια μεγέθη. Λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο Χεζόνια ευστόχησε σε μια τρίποντη «βόμβα» και κατάφερε να μειώσει στους 6 πόντους τη διαφορά (61-55).

4ο δεκάλεπτο

Η Μονακό στην αρχή της τελευταίας περιόδου έτρεξε ένα σερί 9-0 (70-55) με πρωταγωνιστές τους Ντιαλό και Βέστερμαν. Η Ούνικς σε εκείνο το σημείο έτρεξε με τη σειρά της ένα δικό της 8-0 σερί (70-63) πλησιάζοντας αρκετά. Περίπου δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε του ματς, ο Όου Τζέι Μέιο ευστόχησε σε τρίποντο και μείωσε στο καλάθι τη διαφορά (72-70). Ο Ουίλ Τόμας ευστόχησε σε μια ατομική ενέργεια, ωστόσο στην επόμενη φάση, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 76-76 με τρίποντο του Μέιο. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή στην τελευταία φάση του αγώνα και ο ηγέτης τους, Μάικ Τζέιμς, πήρε το «όπλο» του και ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, χαρίζοντας έτσι στη Μονακό μια σπουδαία νίκη με 79-76.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 44-36, 61-55, 79-76

Οι κορυφαίοι

Για τους νικητές ξεχώρισε ο ηγέτης τους, Μάικ Τζέιμς, ο οποίος τους χάρισε και τη νίκη με δικό του τρίποντο στο τέλος. Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε σήμερα το ματς με 25 πόντους μετρώντας 4/9 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 8/8 βολές και 8 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Ντομάντας Μοτεγιούνας, ο οποίος έφτασε και στο double double με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ. Πολύτιμη ήταν και η συνεισφορά του άλλοτε παίκτη του Λαυρίου, Άλφα Ντιαλό, ο οποίος «άγγιξε» το double-double, καθώς είχε 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Από την άλλη μεριά, για την Ούνικς ξεχώρισε με την εμφάνισή του ο Μάριο Χεζόνια, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους, κατέβασε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ. Επάξια στο πλευρό του στάθηκε ο Τζον Μπράουν, ο οποίος σκόραρε 16 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ, ενώ ο Όου Τζέι Μέιο πρόσθεσε 15 πόντους με 5 εύστοχα τρίποντα.