Δύσκολα τη Μονακό η Ρεάλ – Με 0/3 έρχεται στο Σ.Ε.Φ η Ζαλγκίρις

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Μονακό με 94-86 και «έσπασε» έτσι το αήττητο των δύο αγώνων που είχαν οι Γάλλοι.

Ο «μαγικός« Μάικ Τζέιμς (που τραυματίστηκε προς το τέλος και γνώρισε την αποθέωση από τους φίλους της «Βασίλισσας»), δεν έφτανε για τους Μονεγάσκους (24π.), που στο τελευταίο λεπτό αποσυντονίστηκαν πλήρως από την απουσία του και παρά το γεγονός ότι ανέτρεψαν διαφορά είκοσι πόντων από το πρώτο μέρος.

Όσον αφορά τους νικητές, ο Γιαμπουσελέ ήταν ο κορυφαίος με 18 πόντους, με τον Ερτέλ να συνεισφέρει τα μέγιστα (13π, 7 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 51-39, 72-65, 94-86

Στο ματς του Ερυθρού Αστέρα με τη Ζαλγκίρις, οι Σέρβοι επικράτησαν με 73-61.

Στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στη διοργάνωση, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς δυσκολεύτηκε για περίπου 35 λεπτά, στο τέλος του ματς όμως είχε μεγαλύτερη ψυχραιμία και ευστοχία.

Έτσι, ανάγκασε τους Λιθουανούς στην τρίτη τους ήττα σε ισάριθμα ματς, ενώ την Παρασκευή (15/10), αντιμετωπίζουν τον Ολυμπιακό στο Σ.Ε.Φ, στο «κλείσιμο» της πρώτης «διαβολοβδομάδας».

Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάλινιτς με 15, ενώ για την ομάδα του Γιούρε Ζντοβτς, ο Νέμπο σημείωσε νταμπλ-νταμπλ (14 πόντους, 10 ριμπ.)

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 29-27, 46-42, 73-61

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΕΜΠΡΟΣ