Τη δυσοίωνη πρόβλεψη ότι ο συνδυασμός της Ελάχιστης Βάσης εισαγωγής με την ίδρυση ιδιωτικών Πανεπιστημίων, θα οδηγήσει σε συρρίκνωση το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, έκανε κατά τη διάρκεια της συζήτησης του θέματος στο Δημοτικό Συμβούλιο της πόλης, ο Αντιδήμαρχος και πρώην Αντιπρύτανης του Ιδρύματος Καθηγητής Μηνάς Πασχόπουλος:
«Στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων πέραν της Ιατρικής είναι ζήτημα αν θα καταφέρουν να κρατηθούν δύο ή τρία τμήματα τα επόμενα χρόνια», σημείωσε ο κ. Πασχόπουλος, στηλιτεύοντας το γεγονός ότι ακόμη και σήμερα υπάρχουν τμήματα χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα ενώ το πανεπιστήμιο δεν μπορεί να ορίσει το ίδιο, τον αριθμό εισακτέων σε κάθε σχολή.
«Ο Δήμος πιστεύει ότι απαιτείται η ενίσχυση του δημόσιου πανεπιστημίου με προσωπικό και υποδομές καθώς και η ενίσχυση της φοιτητικής μέριμνας» τόνισε ο πρώην Πρύτανης του Πανεπιστημίου, καθ. Γιώργος Καψάλης, ο οποίος έκανε και την κεντρική εισήγηση του θέματος.
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Γίνε μέλος στο κανάλι μας στο Viber
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος