Στο νέο υπερσύγχρονο σκάφος του Λιμενικού σώματος που από την περασμένη Πέμπτη ανήκει στο κεντρικό λιμεναρχείο Χανίων βρέθηκε η ΕΡΤ. Το πλωτό περιπολικό 920 που φέρει το όνομα λιμενικού που εκτέλεσαν οι Γερμανοί το 1944 για την αντιστασιακή του δράση, διαθέτει τα πλέον σύγχρονα μέσα για την επιτήρηση και αστυνόμευση των θαλάσσιων συνόρων.
Υποκελευστής Α ΛΣ Γρηγόριος Μουρμούρης. Εκτελέστηκε από τους Γερμανούς το 1944 για την αντιστασιακή του δράση. Ήταν μόλις 27 ετών. Το λιμενικό σώμα θέλοντας να τιμήσει τα στελέχη που έπεσαν την ώρα του καθήκοντος, έδωσε το όνομα του στο νέο υπερσύγχρονο σκάφος, το πλωτό περιπολικό 920 που ανήκει πλέον στο δυναμικό του κεντρικού λιμεναρχείου Χανίων.
Ο Υποκελευστής Μουρμούρης Γρηγόριος κατά την περίοδο της κατοχής, σε ηλικία 27 ετών, υπηρετούσε στο Λιμενικό Σώμα και συμμετείχε στην οργάνωση της Εθνικής Αντίστασης, στην οποία μετέδιδε πληροφορίες για την κίνηση του Λιμανιού και υποβοηθούσε στα σαμποτάζ. Συνελήφθη στον Πειραιά από τα Γερμανικά S.S. στις 20 Ιουνίου 1944. Μεταφέρθηκε στις φυλακές Αβέρωφ όπου και παρέμεινε στην απομόνωση μέχρι τις 28 Ιουλίου 1944. Στη συνέχεια μεταφέρθηκε στο Χαϊδάρι και παρέμεινε μέχρι τις 5 Σεπτεμβρίου 1944 όπου μαζί με άλλους 49 συγκρατούμενούς του εκτελέστηκε διά τυφεκισμού.
Η οικογένειά του έμαθε για την εκτέλεσή του μετά από 20 ημέρες, όταν παρέλαβε μία φανέλα από την αστυνομία και διαπιστώθηκε η ταυτότητά του.
Το ΠΠΛΣ 920 κινείται με υδροτζετ κάτι που του προσφέρει μεγαλύτερη ευελιξία έναντι της προπέλας, ενώ μπορεί να κινηθεί και στα πιο δυσπρόσιτα σημεία.
Η γέφυρα του 920 είναι τουλάχιστον εντυπωσιακή καθώς διαθέτει ότι πιο σύγχρονο υπάρχει σε συστήματα επιτήρησης και αστυνόμευσης των θαλάσσιων μας συνόρων.
Αποτελείται από 12μελές πλήρωμα ενώ έχει και 20 θέσεις για να μεταφέρει ναυαγούς εάν χρειαστεί.
Η στελέχωση ενός τέτοιου σκάφους δεν είναι μόνο ευθύνη αλλά και τιμή για τα πληρώματα, όπως είπαν στην ΕΡΤ Χανίων τόσο ο κυβερνήτης, υποπλοίαρχος Μιλτιάδης Ζουριδάκης, όσο και ο ύπαρχος, υποπλοίαρχος Γιάννης Κυρίτσης.
Και αν το κυρίως σκάφος είναι εντυπωσιακό, δεν υπάρχουν λόγια για το λεγόμενο tender, το βοηθητικό σκάφος των 7,5 μέτρων και των δύο 175 μηχανών, το οποίο αποδεσμεύεται από το 920 σε μια στιγμή και αναπτύσσει ταχύτητα 50 κόμβων.
Το πλωτό περιπολικό 920 είναι το τρίτο από τα 4 υπερσύγχρονα σκάφη που παρέλαβε το ΛΣ και θα έχει ως βάση το λιμάνι της Σούδας, αλλά θα ανήκει σε όλο το Λιμενικό Σώμα όπως μας είπε χαρακτηριστικά ο κυβερνήτης του.
Ρεπορτάζ: Ευτυχία Πενταράκη
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Γίνε μέλος στο κανάλι μας στο Viber
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος