Ο Μέσι με 644 γκολ ξεπέρασε τον Πελέ, στην εύκολη «τριάρα» της Μπαρτσελόνα

Η εύκολη νίκη της Μπαρτσελόνα στο «Estadio José Zorrilla» επί της Βαγιαδολίδ με 3-0, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της LaLiga, ανέβασε τους «μπλαουγκράνα» στην 5η θέση της βαθμολογίας και τους βοήθησε την ευκαιρία να πλησιάσουν κάπως τις πρώτες θέσεις.

Τη βραδιά ωστόσο, «σημάδεψε» στο 65ο λεπτό, το 644ο γκολ του Λιονέλ Μέσι με τη «Μπάρτσα», που ήταν αρκετό για να «σπάσει» ο «ψύλλος» το μυθικό ρεκόρ του Πελέ. Ο σπουδαίος Βραζιλιάνος επιθετικός, είχε σημειώσει 643 γκολ με τη φανέλα της Σάντος, όντας ο ρέκορντμαν τερμάτων με έναν σύλλογο στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο. Από το βράδυ της Τρίτης (22/12), ο Λιονέλ Μέσι είναι ο νέος κάτοχος του ρεκόρ και πλέον θα έχει την ευκαιρία να «απογειώσει» κι άλλο τις επιδόσεις του με το σύλλογο της Βαρκελώνης.

Την ίδια ώρα, η Βιγιαρεάλ έχασε την ευκαιρία να ανέβει μόνη στην 3η θέση, καθώς παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στο «Estadio de la Ceramica», στη βελτιωμένη στα τελευταία ματς Αθλέτικ Μπιλμπάο. Νωρίτερα, η ήττα από την Ρεάλ Μαδρίτης φαίνεται ότι επέδρασε θετικά στην Ατλέτικο, η οποία πέτυχε το δεύτερο συνεχόμενο «τρίποντο» μετά το 2-0 από την «βασίλισσα» στις 12/12. Μετά την Έλτσε, οι «ροχιμπλάνος» πέρασαν με «διπλό» από το «Σαν Σεμπαστιάν», με 2-0 επί της Σοσιεδάδ, η οποία συμπλήρωσε τρεις σερί ήττες και έξι ματς χωρίς νίκη (ισάριθμες ισοπαλίες). Το ντέρμπι της 16ης ημέρας της La Liga κρίθηκε από το γκολ του Χερμόσο στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και του Γιορέντε στο 74ο λεπτό.

Με βασικό τον Δημήτρη Σιόβα σε όλο το ματς η Ουέσκα δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της απέναντι στην Λεβάντε (1-1) αποτέλεσμα που δεν της επέτρεψε να ξεφύγει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.