«Ερυθρόλευκο» το Super Cup γυναικών

Το πρώτο Super Cup γυναικών είχε χρώμα ερυθρόλευκο. Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός απέναντι στο Νηρέα Χαλανδρίου τον οποίο «έπνιξε» με 30-4 κατακτώντας ένα ακόμα τρόπαιο στο Εθνικό Κολυμβητήριο Πειραιά. Ο αγώνας ήταν το πρώτο επίσημο ματς των δύο ομάδων στη νέα περίοδο μία εβδομάδα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Τα οκτάλεπτα: 8-0 , 7-2 , 5-1 , 10-1

Από το τελικό σκορ γίνεται αντιληπτό ότι η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν χαώδης. Τα κορίτσια του Χάρη Παυλίδη πήραν από νωρίς το προβάδισμα (8-0), ενώ στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 15-2. Η ίδια εικόνα επικράτησε και στο δεύτερο μισό του αγώνα, με την Βασιλική Πλευρίτου να αναδεικνύεται πρώτη σκόρερ με 7 τέρματα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ε. 5, Μπενέκου 6, Ελευθεριάδου 1, Κανετίδου, Αβραμίδου 2, Σιούτη 2, Πλευρίτου Μ. 1, Χαλδαίου, Πλευρίτου Β. 7, Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιτάκη 5, Τορνάρου, Τριχά, Σταματοπούλου

ΝΗΡΕΑΣ (Ανέστης Πεσματζόγλου): Λάζαρη, Δασκαλάκη, Μαυρωτά, Κοτσάφτη, Κοβάτσεβιτς Ν., Πάτερου, Κανελλοπούλου, Μπόβαλη 2, Αγγελίδη 1, Κονταλέξη, Κάτσαρη 1, Κοβάτσεβιτς Μ., Παναγιότι, Νιαρχάκου

ΠΗΓΗ: SPORTS.ERT.GR
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI