“Τσίμπησε” βαθμό ο Πλατανιάς στη Τρίπολη (1-1)

Με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) έφυγε από την Τρίπολη ο Πλατανιάς απέναντι στον Αστέρα στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής στη Σούπερ Λίγκα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Γιάννου στο 6’, και οι Κρητικοί ισοφάρισαν με τον Μιλούνοβιτς στο 13’. Με την ισοπαλία αυτή, η ομάδα του Βεργέτη «έσπασε» το θετικό σερί (3 στα 3) που είχε απέναντι στον Πλατανιά στα τελευταία ματς πρωταθλήματος.

Μόλις στο 6ο λεπτό οι Αρκάδες άνοιξαν στο σκορ με τον Γιάννου που με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Επτά λεπτά όμως αργότερα (13’), οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια καθώς ο Μιλούνοβιτς με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στην εστία, ο Θεοδωρόπουλος προσπάθησε να μπλοκάρει, όμως του γλίστρησε από τα χέρια πέρασε τη γραμμή και.,. 1-1.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πίεσαν για το δεύτερο γκολ και στο 70’ είχαν δοκάρι με τον Σανκαρέ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Σωτηρίου απέκρουσε σωτήρια το πλασέ του Γιάννου. Στο 77’ ο Πλατανιάς έφτασε κοντά σε δεύτερο τέρμα με το σουτ του Σανισλάβιεβιτς που έδιωξε ο Θεοδωρόπουλος. Στα τελευταία λεπτά το ματς άνοιξε ο Αστέρας έψαξε το δεύτερο τέρμα με τον Γιάννου να αστοχεί ελάχιστα και στο 87’ ο Μιλούνοβιτς έχασε ευκαιρία για τον Πλατανιά, με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος.

Διαιτητής: Δημητρόπουλος (Φθιώτιδας)

Κίτρινες κάρτες: Τορμένα (39`), Λούι (61`), Χαμντανί (71`), Αλόκο (76`), Μάσα (87`) – Ντίνας (42`), Βάντερσον (70`), Στανισάβλιεβιτς (72`), Σωτηρίου (92`)

Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Λούι, Γιαννούλης, Σανκαρέ Χαλιφα, Αλόκο, Ιγκλέσιας (46` Χαμντανί), Μάσα, Τορμένα Έντερσον (78` Τσοκάνης), Γιάννου, Φούντας (46` Φερνάντες), Σκούρτι.

Πλατανιάς (Παράσχος): Σωτηρίου, Σελίν, Μπανανά, Κουλιμπαλί, Βάντερσον Σκαρντοβέλι, Μουνάφο (62` Στανισάβλιεβιτς), Ντίνας, Γκνιάτιτς (80` Μαχαμάτ), Γιακουμάκης (46` Ράμος), Μιλούνοβιτς, Μενδρινός.