Στον τελικό κόντρα στη Βραζιλία η Ισπανία, κέρδισε 1-0 την Ιαπωνία στην παράταση

Η Ισπανία θα είναι τελικά η αντίπαλος της Βραζιλίας στον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου των ανδρών.

Οι Ισπανοί κατάφεραν να κερδίσουν στην παράταση με 1-0 τους Ιάπωνες, σε ματς που διεξήχθη στο Saitama Stadium.

Ο Μάρκο Ασένσιο της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν αυτός, που μπήκε σαν αλλαγή, και λύτρωσε τους «φούριας ρόχας», καθώς με δικό του γκολ στο 115ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ και έστειλε την Ολυμπιακή ομάδα της χώρας του στον τελικό της 7ης Αυγούστου (14:30 ώρα Ελλάδας).

Οι Ισπανοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα, πίεσαν την αντίπαλη άμυνα, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους μέσα στην καλά στημένη και οργανωμένη άμυνα της Ιαπωνίας. Το ματς στην κανονική του διάρκεια έληξε χωρίς γκολ και στην παράταση ο Ασένσιο έδωσε τη λύση και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη και την πρόκριση.

Να υπενθυμίσουμε πως η Βραζιλία απέκλεισε νωρίτερα το Μεξικό στα πέναλτι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ιαπωνία: Κοσέι, Σακάι, Νακαγιάμα, Ιτακούρα, Γιοσίντο, Εντο, Κούμπο (90′ Μιγιόσι), Ντοάν (90′ Μαέντα), Χατάτε (95′ Γιόσι), Τανάκα (118′ Χασιόκα), Χαγιάσι (95′ Ουέντα).

Ισπανία: Σιμόν, Κουκουρέλα (105′ Μογιανκόλα), Τόρες, Θουμπιμέντι, Μερίνο (61′ Σολέρ), Μιρ, Ογιαρθάμπαλ, Γκαρσία, Πέδρι (84′ Ασένσιο), Χιλ (45′ Βαγιέχο), Ολμο.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Επιμέλεια: Νικηταράς Θάνος