«Ονειρικός» Ολυμπιακός, «συνέτριψε» την Αρμάνι στο Μιλάνο

Πραγματοποιώντας μια από τις κορυφαίες τους εμφανίσεις στην Euroleague, οι Πειραιώτες πήραν εμφατικό «διπλό» με 93-72 στο «Mediolanum Forum».

«Σπάζοντας» δύο τεράστια ρεκόρ, ο Ολυμπιακός «κατατρόπωσε» την Αρμάνι Μιλάνο στην Ιταλία. Με πρώτο ημίχρονο 60 πόντων και 18/33 τρίποντα, η ομάδα του Μπαρτζώκα δεν μπορούσε να χάσει. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης με 18 πόντους και 5/9 τρίποντα. Πλέον η ελληνική ομάδα βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας με 8 νίκες και 4 ήττες.

Το ματς

Το ξεκίνημα του αγώνα θύμισε το αντίστοιχο του Ολυμπιακού στη Μόσχα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ. Ο «καυτός» Τάιλερ Ντόρσεϊ οδήγησε μια ασταμάτητη «ερυθρόλευκη» επίθεση που πετύχαινε το ένα τρίποντο μετά το άλλο. Το 6-18 μετά τα πρώτα πέντε λεπτά ήταν χαρακτηριστικό της εικόνας του αγώνα. Οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και κατάφεραν να ισοφαρίσουν (33-33) στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Όμως η αλήθεια είναι πως η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δικαιούταν να πάει με ένα καλό προβάδισμα στα αποδυτήρια. Το σκοράρισμα και οι βοήθειες των Λαρεντζάκη και Μάρτιν από τον πάγκο βοήθησαν ώστε να συμβεί ακριβώς αυτό. Η διαφορά επανήλθε σε επίπεδα πρώτου δεκαλέπτου και -παρά την προσπάθεια του εξαιρετικού Σέιβον Σιλντς- το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 60-45 υπέρ της ελληνικής ομάδας. Όπως είναι προφανές, η επιθετική συγκομιδή των Πειραιωτών στα πρώτα 20 λεπτά ήταν η κορυφαία στην ιστορία τους.

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε με τους «ερυθρόλευκους» να έχει χάσει πλήρως τον ρυθμό του επιθετικά. Χαρακτηριστικό είναι άλλωστε ότι για να πετύχει το πρώτο του καλάθι χρειάστηκαν περισσότερα από τέσσερα λεπτά. Ταυτόχρονα όμως, η άμυνα «κράτησε» την διαφορά σε καλά επίπεδα. Πλέον ο Ολυμπιακός έμοιαζε με αυτόν που έχουμε συνηθίσει φέτος. Αυτόν δηλαδή που το μεγαλύτερο του όπλο είναι η άμυνα. Η απόσταση των δύο ομάδων στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν ίδια με του ημιχρόνου (15 πόντοι), όμως ο ρυθμός ήταν ο ακριβός αντίθετος.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Μπαρτζώκα χρειάστηκε να συντηρήσουν απλώς την διαφορά. Και έτσι έκαναν. Μάλιστα κατάφεραν να «σπάσουν» και το ρεκόρ περισσότερων εύστοχων τριπόντων στην ιστορία της ομάδας στην Ευρωλίγκα. Το «εκκοφαντικό» 18/33 πίσω από τα 6.75μ. ήταν άλλωστε και το κλειδί για μια πραγματικά σπουδαία νίκη. Το τελικό σκορ ήταν 93-72 υπέρ του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 25-30, 45-60, 57-72, 72-93.

Οι διαιτητές: Μπελόσεβιτς, Γιαβόρ, Τραβίτσκι

Αρμάνι Μιλάνο (Έτορε Μεσίνα): Μέλι 2 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκραντ, Ροντρίγκεθ 8 (2/8 τρίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Ταρζούσκι 3, Ρίτσι, Χολ 3 (1), Ντιλέινι 8 (3/6 δίποντα, 2/2 βολές), Ντάνιελς 5 (1), Σιλντς 26 (6/13 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάινς 5 (2/2 δίποντα, 1/2 βολές, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Ντατόμε 12 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα)

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Ντόρσεϊ 14 (0/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Λαρεντζάκης 18 (5/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ), Φαλ 7 (1/2 δίποντα, 5/8 βολές), Σλούκας 7 (0/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ασίστ), Μάρτιν 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές), Βεζένκοβ 12 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 6 (2), Ζαν-Σαρλ 2 (5 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 5 (1)

Επιμέλεια κειμένου: Βασίλης Αγριτάκης