O Kύργιος σε έξαλλη κατάσταση έσπασε τις ρακέτες του μετά την ήττα από τον Χατσάνοφ

Ο Νικ Κύργιος αποκλείστηκε από το US Open στην προημιτελική φάση από τον Ρώσο Χατσάνοφ και ξέσπασε στις ρακέτες του που τις έσπασε όλες!

Μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα που διήρκεσε 5 σετ ο Ελληνοαυστραλός Νικ Κύργιος έπεσε θύμα έκπληξης, καθώς ηττήθηκε με 3-2 σετ (7-5 4-6 7-5 6-7 6-4) από τον Ρώσο Κάρεν Χατσάνοφ στα προημιτελικά του US Open.

Έχοντας επαινέσει τον αντίπαλο Karen Khachanov και αφού ευχαρίστησε τον διαιτητή μετά την ήττα, ο Κύργιος στη συνέχεια έσπασε δύο ρακέτες υπό τα εμβρόντητα βλέμματα των θεατών.

Είχε ήδη σπάσει μια ρακέτα στο μέσο του αγώνα και χτύπησε ένα μπουκάλι κατά τη διάρκεια ενός διαλείμματος στο παιχνίδι.

Τα λάθη του Κύργιου σε κρίσιμα σημεία του κόστισαν την ήττα, ενώ η αδυναμία του να ελέγξει τα συναισθήματά του στον αγώνα για άλλη μια φορά τον εξέθεσαν στα μάτια του κόσμου.

Πολλοί θαυμαστές του τένις ήταν απογοητευμένοι στον απόηχο του αγώνα.

Ο τεχνικός του τένις Ben Rothenberg έγραψε: «Ο Κύργιος θα το πει, αλλά η πρώτη φορά που είναι το φαβορί για να κερδίσει ένα Grand Slam δεν είναι μικρή πρόκληση. Ελπίζω απλώς, όταν θα παίξει ξανά στη συνέχεια, ο Κύργιος να επικεντρωθεί στον εαυτό του αντί να έχει εμμονή με το αν η ομάδα υποστήριξής του είναι επαρκώς φωνητική σε όλη τη διάρκεια. Έγινε πια τόσο, τόσο μεγάλος».

Πηγή: Foxsports.com.au
Επιμέλεια-μετάφραση: Σπύρος Αμπελάκης