Μια ανάσα από την πρόκριση στις “32” του EuroCup ο Άρης

Ο Άρης επικράτησε με 78-70 στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο επί της τουρκικής Τραμπζονσπόρ για την 6η αγωνιστική του 4ου ομίλου του EuroCup και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-36, 53-47, 78-70

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να καλύψει και τη διαφορά των 3 πόντων με την οποία έχασε στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στην Τραπεζούντα (74-71). Κορυφαίοι για τους «κίτρινους» ήταν ο Θόδωρος Ζάρας (23π.), Τζαμέλ Χάγκινς (18 π., 8 ριμπ). Ξεχώρισε για τους Τούρκους ο Ντουάιτ Χάρντι (20π.).

Ο Αρης είχε τον έλεγχο από την αρχή του ματς χάρη στην ευστοχία του (11/18 δίποντα, 3/6 τρίποντα) και με βασικό εκφραστή του τον Ζάρα πήρε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, με τη διαφορά του από τους Τούρκους να βρίσκεται γύρω κοντά δέκα πόντους (6’ 13-7, 14’ 28-21, 19’ 38-33).

Απόσταση που θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη, αν οι «κίτρινοι» δεν έκαναν αρκετά (για γηπεδούχο) λάθη (12 ως το 20’, τελείωσαν το παιχνίδι με 15) και δεν έδιναν δεύτερες επιθέσεις στην αντίπαλό τους (είχε 8 επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο μέρος και 13 συνολικά). Οι ομάδες έφυγαν, τελικά, στα αποδυτήρια με τον Αρη μπροστά στο σκορ με 40-36 και την Τραμπζονσπόρ να απειλεί το καλάθι του με τον Χάρντι.

Στην τελευταία περίοδο ο Άρης πέτυχε να πάρει μια σημαντική διαφορά που έμελλε να είναι και κρίσιμη για την τελική νίκη του. Με διαδοχικά τρίποντα από τους ΜακΝίλ, Ζάρα, δραστηριότητα που ενίσχυσε τις πρωτοβουλίες νωρίτερα του Γουάιτ (ήταν άποντος στο ημίχρονο και τελείωσε το ματς με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, επίσης όλα στο δεύτερο ημίχρονο), οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν με 14 πόντους (34’ 66-52) και λίγο αργότερα με τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι, το +15 (36’ 70-55).

* Ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε πριν την έναρξη του αγώνα στη μνήμη των θυμάτων από τις πρόσφατες δολοφονικές επιθέσεις στο Παρίσι.

Διαιτητές: Περέα (Ισπανία), Λανζαρίνι (Ιταλία), Γιεμπίσεβ (Ουκρανία)

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος 6, Πελεκάνος 2, Τσούπκοβιτς 6 (1), Γουάιτ 13, Γουότερς 2, Ζάρας 23 (5), Χάγκινς 18, Κοέν 2, Μούρτος, Σίμτσακ 1, Μακ Νιλ 5 (1).

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ (Νέναντ Μάρκοβιτς): Τζόνσον – Όντομ 13 (1), Σανλί 4, Kαντάν, Χάρντι 20 (3), Βελίτσκοβιτς 11 (3), Ντεμιρέλ, Κίνσεϊ 7, Γιλντιρίμ, Γκιουλασάν, Στιπάνοβιτς 10, Κούλιγκ 5 (1).

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi/actionimages (ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ)