Με «όπλο» του την τέταρτη περίοδο, ο Ολυμπιακός έφτασε στην ανατροπή και «κοιτάει» τετράδα

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στην τελευταία περίοδο, με αποτέλεσμα να φτάσει στην ανατροπή και να επικρατήσει της Αρμάνι Μιλάνο με 67-58.

Με αυτή τη νίκη, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβηκαν στο 15-9, ενώ οι Ιταλοί υποχώρησαν στο 17-8. Παρά την επικράτησή τους, οι Πειραιώτες παραμένουν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, όπως και η Αρμάνι στην τρίτη αντίστοιχα.

To παιχνίδι μάλιστα σημαδεύτηκε και από την επιστροφή του Ντίνου Μήτογλου, ο οποίος γύρισε στο παρκέ τρεις μήνες μετά τον τραυματισμό και το χειρουργείο που πραγματοποίησε.

Ο αγώνας

1ο δεκάλεπτο

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με νοθρότητα στο παιχνίδι, ωστόσο με το πέρασμα του πρώτου αγωνιστικού πεντάλεπτου, η Αρμάνι εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ολυμπιακού και την αδράνειά του στην άμυνα αντίστοιχα. Με πρωταγωνιστή τον Μέλι, οι Ιταλοί «έτρεξαν» ένα 5-0 σερί (6-11), κυριαρχώντας στο παρκέ. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Έττορε Μεσίνα να προηγείται με 8 πόντους διαφορά (7-15) χάρη σε δύο καλάθια των Γκραντ και Μπεντίλ.

2ο δεκάλεπτο

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου έχοντας ως κύριους εκφραστές στην επίθεσή τους τον Σέρχιο Ροντρίγκεζ και τον Ντεβόν Χολ. Σε εκείνο το σημείο της αναμέτρησης, οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν. Με πρωταγωνιστές τους Μακίσικ και Σλούκα, οι Πειραιώτες κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο καλάθι (23-25) περίπου δύο λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Το πρώτο ημίχρονο του ματς ολοκληρώθηκε με τον Λαρεντζάκη να μειώνει ξανά στους 2 πόντους (25-27) χάρη σε μια εύστοχη βολή.

3ο δεκάλεπτο

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους ισοφάρισε για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα το σκορ χάρη σε καλάθι που πέτυχε ο Σάσα Βεζένκοβ. Η Αρμάνι απάντησε με δύο τρίποντες «βόμβες» του Ντεβόν Χολ, ωστόσο ο Ολυμπιακός είχε και πάλι τις λύσεις. Με το πέρασμα του πρώτου πεντάλεπτου στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, ο Σάσα Βεζένκοβ με ατομική ενέργεια, μείωσε τη διαφορά και πάλι στους 4 πόντους (35-39). Ο Σλούκας με εύστοχη βολή έφερε και πάλι το ματς στο καλάθι (39-41), ωστόσο το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +4 (39-43) για τους φιλοξενούμενους χάρη σε καλάθι που πέτυχε ο Ντατόμε.

4ο δεκάλεπτο

Οι «ερυθρόλευκοι» με βασικό πρωταγωνιστή στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου τον Σακίλ Μακίσικ, κατάφεραν να περάσουν και μπροστά στο σκορ με 48-47 περίπου 7 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Τότε, ο Ντατόμε απάντησε με τρίποντο, ωστόσο ο Σλούκας ανέλαβε το ρόλο του ηγέτη και βοήθησε την ομάδα του με 8 συνεχόμενους πόντους από δύο τρίποντα και δύο βολές, να ανεβάσει στο +6 τη διαφορά (56-50). Η άμυνα των Πειραιωτών εξακολούθουσε να φαίνεται αδιαπέραστη και σύντομα, ο Ολυμπιακός ανέβασε το δείκτη του σκορ σε διψήφια μεγέθη (64-53) χάρη σε τρίποντο του Βεζένκοβ. Το τελευταίο δίλεπτο του ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη με 67-58.

Τα δεκάλεπτα: 7-15, 25-27, 39-43, 67-58

Οι κορυφαίοι

Για τους νικητές σήμερα ξεχώρισε ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος τελείωσε το ματς με 16 πόντους και 4 ασίστ, ενώ επάξια στο πλευρό του με επίσης 16 πόντους, αλλά και 5 ριμπάουντ, στάθηκε ο Σάσα Βεζένκοβ. Πολύτιμη ήταν η συνεισφορά του Σακίλ ΜακΚίσικ, ο οποίος πρόσθεσε 14 πόντους και μάλιστα σε κομβικό σημείο, ενώ ο Μουσταφά Φαλ πρόσθεσε 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά, για τους Ιταλούς ξεχώρισε με την εμφάνισή του σήμερα ο Ντεβόν Χολ, ο οποίος σταμάτησε στους 15 πόντους. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Νικολό Μέλι, ο οποίος σημείωσε 9 πόντους και κατέβασε 11 ριμπάουντ, ενώ ο Ντίνος Μήτογλου σε 14 λεπτά συμμετοχής είχε 8 πόντους και 2 ριμπάουντ.