Mε κορυφαίο τον Φελντέιν ο Παναθηναϊκός 88-76 τον Κόροιβο

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό στον Παναθηναϊκό για να λυγίσει την σθεναρή αντίσταση του Κόροιβου Αμαλιάδας στο ΟΑΚΑ και να πάρει την νίκη με 88-76 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ ανδρών.

Οι «πράσινοι» συνεχίζουν να διεκδικούν την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, με τον Ολυμπιακό, όμως να υπερτερεί σε περίπτωση που οι δύο «αιώνιοι» τερματίσουν ισόβαθμοι. Μόλις ένα βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού βρίσκεται η ομάδα της Ηλείας που την επόμενη αγωνιστική δίνει «τελικό» κόντρα στον Αρκαδικό για την παραμονή.

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ο Τζέιμς Φελντέιν με 25 πόντους και 6/8 τρίποντα. Ο Χέινζ πρόσθεσε 11 πόντους, ενώ 8 πόντους και 6 ριμπάουντ είχε συνεισφορά ο νεαρός σέντερ των «πρασίνων» Γιώργος Παπαγιάννης. Από 6 ασίστ μοίρασαν οι Γιάνκοβιτς, Καλάθης, με τον τελευταίο να μετρά επίσης 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Μόνο 15 λεπτά αγωνίστηκε ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Διαμαντίδης (4 πόντοι με 0/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο). Με 22 πόντους και 6/7 τρίποντα ο Αλεξάνταρ Τσάπιν ήταν ο κορυφαίος του Κοροίβου, ενώ 17 πόντους με 3 εύστοχα τρίποντα είχε ο Κρις Αλεν. Νταμπλ Νταμπλ σημείωσε ο Ντάριλ Χάρις για τον Κόροιβο, με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 40-37, 68-56, 88-76

Με δύο διαδοχικά τρίποντα του Αλεξάνταρ Τσάπιν (8π. στο 1ο δεκάλεπτο), ο Κόροιβος προηγήθηκε με 5-11. Αλεν και Χάρις πήραν τη σκυτάλη για το 10-16 και 12-17 του Κοροίβου. Σε δύσκολη θέση ο Παναθηναϊκός, αντέδρασε άμεσα (5π. ο Φελντέιν και 4 ο Χαραλαμπόπουλος στα πρώτα 10 λεπτά) απαντώντας με επιμέρους σκορ 6-2 μέχρι την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, 18-19. Το δίποντο του Ραντούλιτσα στο 12ο λεπτό χάρισε το προβάδισμα για πρώτη φορά στους «πράσινους». Με τον Γιώργο Παπαγιάννη να έχει σημαντική προσφορά στα ριμπάουντ, να πετυχαίνει και ένα καλάθι και τους Φελντέιν, Χάντερ να τρυπούν την άμυνα του Κοροίβου, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +9, 30-21, στο 15ο λεπτό. Η ομάδα της Ηλείας, δεν παραδόθηκε όμως άνευ όρων: «Χτυπώντας» από την περιφέρεια, Τσάπιν και Άλεν ήταν ξανά εύστοχοι έξω από τα 6.75, ο Κόροιβος πλησίασε 32-27. Στο 18ο λεπτό, ο Άλεν «τιμώρησε» μία ακόμη φορά με τρίποντο την αμυντική ολιγωρία των παικτών του Παναθηναϊκού, κλείνοντας στο καλάθι, την ψαλίδα της διαφοράς, 34-32. Συγκεκριμένα 6/12 τρίποντα είχαν οι παίκτες του Κοροίβου στο α΄ μέρος, ενώ μόλις 2/11 οι «πράσινοι». Ο Παναθηναϊκός πήγε την μπάλα στη ρακέτα, όπου έκαναν καλή δουλειά Χάντερ και Χαραλαμπόπουλος (από 4 ριμπάουντ), αλλά ο Χαριτόπουλος με τρίποντο επέτρεψε στον Κόροιβο να ανακτήσει την πρωτοπορία, 36-37. Ο Χέινζ με 2/2 βολές και το δίποντο του Χαραλαμπόπουλου ολοκλήρωσε ένα σερί 4-0 υπέρ του Παναθηναϊκού, για το 40-37, σκορ ημιχρόνου.
Ο Παναθηναϊκός “ξέσπασε” στην 3η περίοδο φτάνοντας με συνοπτικές διαδικασίες στο +21 (63-42). Η πίεση του Παναθηναϊκού στην άμυνα είχε ως αποτέλεσμα να μην μπορούν να… περάσουν το κέντρο οι παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου. Ο Παναθηναϊκός το εκμεταλλεύτηκε βγάζοντας αιφνιδιασμούς και πετυχαίνοντας εύκολα καλάθια σε αυτό το διάστημα. Με τον Τσάπιν, όμως σε μεγάλη μέρα και τρία τρίποντα σε διάστημα δύο λεπτών, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν (63-53). Η 3η περίοδος βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +12 (68-56). Με τον Κόροιβο να σκοράρει… αποκλειστικά από την περιφέρεια, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να διατηρήσει διψήφιο προβάδισμα, για το τελικό 88-76.

Διαιτητές: Καλδίρης, Παγώνης, Τσαρούχα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Χέινζ 11 (1), Χαραλαμπόπουλος 4, Μποχωρίδης 3 (1), Γιάνκοβιτς 7 (1), Φώτσης 4, Ραντούλιτσα 7, Φελντέιν 25 (6), Διαμαντίδης 4, Γκιστ 7 (1), Καλάθης 2, Παπαγιάννης 8, Χάντερ 6

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Χάρης Μαρκόπουλος): Άλεν 17 (3), Συνετός, Πουλιανίτης 6 (2), Χριστοδούλου 3 (1), Χαριτόπουλος 4 (1), Κόβατς 4 (1), Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 10, Μπάτης, Βασιλόπουλος, Τσάπιν 22 (6), Χάρις 11

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi/actionimages