«Λευκή πετσέτα» πετά η Άρσεναλ, 3-3 με Γουέστ Χαμ – Γκολ ο Χολέμπας

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο «Απτον Παρκ», Γουέστ Χαμ και Αρσεναλ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 3-3, με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» της 33ης αγωνιστικής της Premier League.

Το παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό με την Αρσεναλ να προηγείται με 2-0 και στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, τα «σφυριά» ισοφάρισαν με δύο γκολ του Αντι Κάρολ, ο οποίος στο 52ο λεπτό πέτυχε χατ τρικ (το δεύτερο στην καριέρα του), ολοκληρώνοντας την ολική ανατροπή των γηπεδούχων. Στη συνέχεια η Αρσεναλ αντέδρασε και ισοφάρισε στο 70′ με τον Κοσιελνί στο τελικό 3-3. Με το αποτέλεσμα αυτό η Αρσεναλ απομακρύνθηκε περισσότερο από την κορυφή και την πρωτοπόρο Λέστερ που αγωνίζεται την Κυριακή 10/4 εκτός έδρας με την Σάντερλαντ.

Με ανατροπή στο «Έτιχαντ» αλλά χωρίς να εντυπωσιάσει, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 2-1 της Γουέστ Μπρομ για την 33η αγωνιστική της Premier League. Το γκολ που χάρισε τους 3 βαθμούς στους «πολίτες» σημείωσε ο Σαμίρ Νασρί στο 66΄, στην επανεμφάνισή του μετά από 7 ολόκληρους μήνες στην 11άδα της Σίτι. Από τον Σεπτέμβριο του 2015, ο Γάλλος μεσοεπιθετικός είχε να δηλωθεί στην αρχική ενδεκάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι και άμα τη επιστροφή του βοήθησε την ομάδα του να μειώσει στους 2 βαθμούς την απόσταση από την 3η στο βαθμολογικό πίνακα, Άρσεναλ.

«Ξεκαθάρισμα» έγινε στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας της Premier League μετά της αναμετρήσεις της 33ης αγωνιστικής. Μένουν στην κατηγορία η Σουόνσι (1-0 την Τσέλσι) και η Μπόρνμουθ η οποία νίκησε 2-1 εκτός έδρας την Αστον Βίλα. Το αποτέλεσμα αυτό ολοκληρώνει -ουσιαστικά- τον φετινό εφιάλτη για τους «Χωριάτες» που δεν ελπίζουν πλέον ούτε σε θαύμα και αποχαιρετούν την Premiership της οποίας ήταν ιδρυτικά στελέχη και δεν απουσίασαν ποτέ από την πρώτη χρονιά «ύπαρξής» της, δηλαδή από το 1992. Πολύ δύσκολα γίνονται πλέον τα πράγματα και για τη Νιούκαστλ του Ράφα Μπενίτεθ μετά την ήττα 3-1 από τη Σαουθάμπτον, ενώ η Κρίσταλ Πάλας νίκησε (1-0 τη Νόριτς) για πρώτη φορά μετά τον Δεκέμβριο!

Τέλος, ο Χοσέ Χολέμπας επανεμφανίστηκε στην ενδεκάδα της Γουότφορντ μετά από έναν μήνα και πέτυχε το πρώτο γκολ της καριέρας του στην Αγγλία, ισοφαρίζοντας 1-1 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ο διεθνής αριστερός φούλμπακ έχει σκοράρει σε τέσσερα διαφορετικά πρωταθλήματα, στη Γερμανία (β΄ κατηγορία) με τη Μόναχο 1860, την Ελλάδα με τον Ολυμπιακό, ένα γκολ με τη Ρόμα πέρσι στην Ιταλία και σήμερα στην Premier League!

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:
Γουέστ Χαμ-Αρσεναλ 3-3 (44΄, 45΄, 52΄ Κάρολ-18΄ Οζίλ, 35΄ Σάντσες, 70΄ Κοσιελνί)
Αστον Βίλα-Μπόρνμουθ 1-2 (85΄ Αγιού – 45+2΄ Κουκ, 74΄ Κινγκ)
Κρίσταλ Πάλας-Νόριτς 1-0 (68΄ Πάντσεον)
Σαουθάμπτον-Νιούκαστλ 3-1 (4΄ Λονγκ, 39΄ Πελέ, 55΄ Γουανιάμα – 65΄ Τάουνσεντ)
Σουόνσι-Τσέλσι 1-0 (25΄ Σίγκουρντσον)
Γουότφορντ-Εβερτον 1-1 (45+3΄ Χολέμπας – 45+1΄ ΜακΚάρθι)
Μάντσεστερ Σίτι-Γουέστ Μπρομ 2-1 (19΄ πεν. Αγκουέρο, 66΄ Νασρί – 6΄ Σεσενιόν)