Κυριάρχησε η Σεβίλλη, 3-1 τη Βαλένθια

Η Σεβίλλη επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα, υποτάσσοντας τη Βαλένθια στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» με 3-1.

Οι Ανδαλουσιανοί ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση, αφού μόλις στο 3ο λεπτό προηγήθηκαν με γκολ του Γκόμες, έπειτα από ασίστ του Λαμέλα. Στο 15ο λεπτό και με εξαιρετικό ρυθμό παιχνιδιού, η Σεβίλλη διπλασίασε τα τέρματά της με αυτογκόλ του Λάτο.

Πριν τη συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου και ενώ οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν την υπεροχή, ο Ράφα Μιρ πραγματοποίησε εξαιρετικό τελείωμα και έκανε το 3-0 για την ομάδα του. Οι «νυχτερίδες» κατάφεραν να μειώσουν πριν το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 32ο λεπτό, χάρη σε γκολ του Ντούρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι, έχοντας την ασφάλεια των δύο τερμάτων, έριξαν τον ρυθμό τους, ενώ αντίθετα η Βαλένθια αναζητούσε τις κατάλληλες προϋποθέσεις για να απειλήσει και να μειώσει περαιτέρω στο σκορ. Παρά την υπεροχή της, αναφορικά με ευκαιρίες και κατοχή, το 3-1 παρέμεινε ως το τέλος, με τη Σεβίλλη να ξεπερνά τη Βαλένθια, σκαρφαλώνοντας στη τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Επιμέλεια: Χρήστος Τζώλος