Φιλική νίκη της Αγγλίας με 3-2 μέσα στη Γερμανία

Αν και βρέθηκε και χάνει με 2-0 από τη Γερμανία η Αγγλία πέτυχε την απόλυτη ανατροπή, καθώς τα «Λιοντάρια» πήραν στις καθυστερήσεις τη νίκη με 3-2 στο «Olympiastadion» στο Βερολίνο σε διεθνές φιλικό παιχνίδι.

Κεντρικό πρόσωπο στον αγώνα ο Τζέιμι Βάρντι που δεν χρειάστηκε παρά μόλις τρία λεπτά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο για να σκοράρει το πρώτο τέρμα της καριέρας του με τη φανέλα της Εθνικής Αγγλίας, με εκπληκτικό τακουνάκι απέναντι στον Μάνουελ Νόιερ, να ισοφαρίσει σε 2-2 και να «σαλπίσει» την αντεπίθεση των «τριών λιονταριών», που έφτασαν στη νίκη με εκπληκτική ανατροπή απέναντι στους Γερμανούς χάρις στο γκολ του Έρικ Ντάιερ στις καθυστερήσεις.

Τα «πάντσερ» του Γιόαχιμ Λεβ προηγήθηκαν 2-0 με τους Τόνι Κρόος και Μάριο Γκόμεζ, όμως οι Άγγλοι παίζουν με διαφορετική νοοτροπία επί των ημερών του Ρόι Χότζσον στον πάγκο και το απέδειξαν και απόψε φτάνοντας σε μια σπουδαία νίκη γοήτρου, έστω σε φιλικό αγώνα, αφού πάντως είχε χρειαστεί να τους ξαναβάλει στο παιχνίδι ο Χάρι Κέιν.