Εκτός play off της Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός μετά από 11 χρόνια

Τα «δώρα» που περίμενε ο Ολυμπιακός στην τελευταία αγωνιστική της φάσης του Top-16 δεν ήρθαν ποτέ, καθώς τόσο η Μπαρτσελόνα, όσο και η Μπάμπεργκ νίκησαν τις Ζαλγκίρις Κάουνας και Λαμποράλ αντίστοιχα και ο σημερινός αγώνας με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΣΕΦ έχει πια διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού η ομάδα του Σφαιρόπουλου ακόμη κι αν νικήσει έχει αποκλειστεί από τη συνέχεια της Ευρωλίγκα.

Αυτή είναι η πρώτη φορά με τη σεζόν 2004-2005 που ο Ολυμπιακός μένει πρόωρα εκτός play off της Ευρωλίγκα. Σε αυτά τα 11 χρόνια οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν δύο σερί τρόπαια της Ευρωλίγκα (2012, 2013), ενώ είχαν δύο παρουσίες σε τελικό (2010, 2015). Στο φάιναλ φορ του 2009 περιορίστηκε στην 4η θέση.

Πρώτη στον όμιλο του Ολυμπιακού τερμάτισε, ανεξαρτήτως του αγώνα της Παρασκευής στο ΣΕΦ, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας λόγω ήττας της Λαμποράλ Κούτσα στην Γερμανία αφήνοντας την ομάδα του Μπουρούση στην δεύτερη θέση και αντίπαλο του Παναθηναϊκού στα play off.

Tην τέταρτη θέση στον όμιλο του Ολυμπιακού πήρε τελικά η Ρεάλ Μαδρίτης που συνέτριψε με 89-69 την ρωσική Κίμκι στην Ισπανία και θα αντιμετωπίσει την πρώτη του άλλου ομίλου Φενερμπαχτσέ με μειονέκτημα έδρας φυσικά. Τρίτη τερμάτισε η Μπαρτσελόνα του Πασκουάλ που επικράτησε 66-59 μέσα στην Λιθουανία της Ζαλγκίρις Κάουνας.

Τα αποτελέσματα στον 6ο όμιλο του Top-16

Ζαλγκίρις – Μπαρτσελόνα 59-66 (16-16, 34-28, 48-49, 59-66)

Ο Ρίμπας πήρε από το χέρι την Μπαρτσελόνα στο τρίτο δεκάλεπτο και την οδήγησε σε μια ανέλπιστη νίκη αν σκεφτεί κανείς ότι οι Καταλανοί στο πρώτο ημίχρονο «πελαγοδρομούσαν» στο παρκέ με κάκιστες και βιαστικές επιλογές στην επίθεση, ενώ στην άμυνα οι αδιάφοροι βαθμολογικά Λιθουανοί έκαναν ό,τι ήθελαν κάτω από τη ρακέτα των Ισπανών. Ο Ρίμπας πέτυχε 14 πόντους, ενώ πολύ καλοί ήταν οι Ντόρσεϊ (12 π.) και Ναβάρο (10π.). Από την ομάδα του Γιασικεβίτσιους εξαιρετικοί ήταν οι Γιανκούνας (11 π.) και Βετσβαγκάρς (14 π.).

Μπάμπεργκ – Λαμποράλ Κούτσα 89-69 (29-14, 45-28, 63-52, 89-69)
Ρεάλ Μαδρίτης – Κίμκι 83-70 (33-28, 54-49, 66-55, 83-70)