Δεύτερη ήττα για τον Άρη, 96-84 στην Τουρκία από Μπάνβιτ

Παρά το πολύ καλό ξεκίνημα ο Άρης δεν κατάφερε τελικά να πάρει αυτό που ήθελε στην Τουρκία όπου γνώρισε την δεύτερη ήττα με 96-84 από την Μπάνβιτ για τον 4ο όμιλο του EuroCup και η πρώτη μετά από ένα σερί τριών νικών στον όμιλο της δεύτερης τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 39-33, 65-63, 96-84

Η αδυναμία του Άρη να ελέγξει τα ριμπάουντ (22 έναντι 45! της Μπάνβιτ), κυρίως τα επιθετικά (μόλις 4 έναντι 19 των Τούρκων) και η έλλειψη διάρκειας σε άμυνα και επίθεση (με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο που σημείωσε 30 πόντους) δεν επέτρεψε στους Θεσσαλονικείς την τέταρτη διαδοχική νίκη στο EuroCup και όγδοη σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Ο Ντομινίκ Ουότερς με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (20) και ασίστ (10) ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, τη στιγμή που η Μπάνβιτ, η οποία εκτέλεσε 31 βολές έναντι 11 του Άρη, είχε μία πεντάδα με διψήφιο αριθμό πόντων και τον Κόρτνεϊ Φόρτσον με τριπλ νταμπλ (13π., 11ρ., 10ασ.).

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, η λήξη του οποίου βρήκε τον Άρη στο +5 (15-20), η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στη Μπάνβιτ. Η τουρκική ομάδα εξαργύρωσε όλες τις δεύτερες ευκαιρίες στην επίθεση από τα επιθετικά ριμπάουντ και με τους Ντόμινικ Τζόνσον (27 πόντοι) και Γκάσπερ Βίντμαρ (24 πόντοι, 12 ριμπάουντ) να μην μπορούν να αναχαιτιστούν από την ελληνική άμυνα ο Άρης βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ και δεν μπόρεσε να ανακτήσει μέχρι τη λήξη το προβάδισμα. Ακόμα και στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν η ελληνική ομάδα προσπάθησε την ανατροπή με ρεκόρ παραγωγικότητας (30π.), οι Τούρκοι κατάφεραν από τη γραμμή των ελευθέρων βολών να μην απειληθούν και να φτάσουν άνετα στη νίκη με 96-84.

ΜΠΑΝΒΙΤ (Σελτσούκ Ερνάκ): Ουλουσόι, Φόρτσον 13 (1 τρίπ., 11 ριμπ., 10 ασ.), Τζόνσον 27 (5), Σλότερ 14 (1), Γκετσίμ, Στίφενς, Σίμονς 11 (1), Βίντμαρ 24 (12 ριμπ.), Μοερμάν 5 (1), Αλτουνμπέι, Γιλντιρίμ 2.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος 4, Πελεκάνος 7 (1), Τσούπκοβιτς, Ουάιτ 8 (2), Ουότερς 20 (4 τρίπ., 10 ασ.), Ζάρας 3 (1), Χάγκινς 10, Κοέν 14 (1), Μούρτος 2, Σίμτσακ, ΜακΝιλ 16 (4).

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ