Παναθηναϊκός – Βιλερμπάν 70-84: Δε λυνόταν αυτός ο (Ο)κόμπο-ς

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από την Βιλερμπάν στο Κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων με 70-84 για την έβδομη αγωνιστική της Euroleague.

Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να υπερασπιστούν την έδρα τους για τρίτη συνεχή φορά στη διοργάνωση, καθώς ο… εξωπραγματικός Έλι Οκόμπο, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 35 πόντους (8/12 δίποντα, 5/7 τρίποντα και 4/4 βολές) και πήρε από το χεράκι την ομάδα του Κώστα Αντετοκούμπο, που τελείωσε την αναμέτρηση με 12 πόντους (6/7 δίποντα), για να σημειώσει την πέμπτη νίκη στη διοργάνωση.

Για τους πρωταθλητές Ελλάδος, από 16 είχαν οι Μέικον και Παπαπέτρου.

Το ματς:

Η Βιλερμπάν πατούσε καλύτερα στο παρκέ του ΟΑΚΑ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, βρίσκοντας πολύ εύκολα σκορ, κυρίως με τους περιφερειακούς της και προηγήθηκε με 14-8 στα μισά της πρώτης περιόδου. Στα επόμενα λεπτά οι «πράσινοι» έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν με τρίποντο του Παπαπέτρου στον πόντο, ωστόσο οι Γάλλοι βρήκαν τις λύσεις για να διατηρήσουν το προβάδισμα τους, χάρη στον Κώστα Αντετοκούμπο, μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (18-24).

Μετά από ένα λεπτό στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τον Έβανς. Μετά το τρίποντο του Χάουαρντ, ακολουθήσε ακόμη ένα 6-0 από το «τριφύλλι», το οποίο και βρέθηκε μπροστά στο σκορ, έξι λεπτά πριν την ανάπαυλα (30-27). Ακολούθησαν περίπου δύο λεπτά χωρίς σκορ, μέχρι ο Μέικον από το σημείο το βολών, να δώσει «αέρα» επτά πόντων στην ομάδα του. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η Βιλερμπάν «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 16-4 και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 43-38.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά μουδιασμένες, αδυνατώντας να βρουν σκορ στο αντίπαλο καλάθι. Το… ρόδι έσπασε ο Οκόμπο μετά από δυόμιση λεπτά, φέρνοντας μάλιστα στο +9 την ομάδα του, με τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη να αντιδρούν και να μειώνουν σε 47-51, τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (54-58).

Με τον Μέικον ο Παναθηναϊκός μείωσε δύο φορές στο καλάθι, ωστόσο η Βιλερμπάν πήρε διαφορά ασφαλείας με τα δύσκολα σουτ των Χάουαρντ και Λακόμπ (59-65). Πέντε λεπτά πριν το φινάλε ο Παπαπέτρου μείωσε ξανά στο καλάθι με δύο εύστοχες βολές, με τον Οκόμπο να απαντά με δύο δύσκολα σουτ, επαναφέροντας τη διαφορά στους έξι. Mε τρίποντο στα 54 δευτερόλεπτα, ο Οκόμπο ουσιαστικά «σκότωσε» τον Παναθηναϊκό, καθώς έφερε τους Γάλλους στο +9, διαφορά την οποία κράτησαν μέχρι τέλους και έφυγαν εν τέλει με το «διπλό» από το κλειστό του ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-43, 54-58, 70-84

Διαιτητές: Μπόρις Ρίζικ, Τόμας Τραβίτσκι, Ρόμπερτ Βικλίτσκι

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Πρίφτης): Πέρι 2, Μέικον 16, Παπαγιάννης 7, Παπαπέτρου 16, Φέρελ, Κασελάκης, Ουάιτ 7, Νέντοβιτς 8, Έβανς 12, Μαντζούκας, Σαντ-Ρος 2, Καββαδάς

Βιλερμπάν (Τι Τζέι Πάρκερ): Οκόμπο 35, Ουεμπανιάμα 3, Τζόουνς 13, Καουντί 2, Λακόμπ 2, Γκιστ, Οσετκόφσκι 2, Λάιτι 9, Χάουαρντ 6, Χουινσού, Στρέιζελ, Αντετοκούμπο 12

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΕΜΠΡΟΣ