Απρόσμενη ήττα για Ρεάλ, σαρωτική η Μπάγερν

Παρουσία 80.000 θεατών στη Μελβούρνη η Ρεάλ ηττήθηκε με 7-6 στα πέναλτυ από τη Ρόμα σε διεθνές φιλικό παιχνίδι στο πλαίσιο του International Champions Cup.

Αυτό ήταν το ντεμπούτο του Ράφα Μπενίτεθ στον πάγκο της Ρεάλ που δεν συνοδεύτηκε πάντως από θετικό αποτέλεσμα.
Μετά από 120 άγονα λεπτά (0-0), τελικά η Ρόμα του Κώστα Μανωλά ήταν αυτή που χαμογέλασε και πήρε τη νίκη στη διαδικασία των πέναλτυ.

Εντυπωσιακή κατά διαστήματα, η Μπάγερν Μονάχου συνέτριψε σε φιλική αναμέτρηση την Βαλένθια με 4-1. Τα τέρματα των Βαυαρών σημείωσαν οι Μίλερ (16`, 45`), Ντάγκλας Κόστα (54`) και Λεβαντόφσκι (69`), ενώ για τις «νυχτερίδες» σκόραρε ο Ροντρίγκο στο 27ο λεπτό του αγώνα.

Σε διεθνείς φιλικούς αγώνες, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:
Ρόμα-Ρεάλ Μαδρίτης 0-0 (7-6 στα πέναλτι)
Μάντσεστερ Σίτι-Μέλμπουρν Σίτι 1-0 (86` Νασρί)
Βέρντερ Βρέμης-Μπρνό 2-0 (33` Γκεμπρε Σελασιέ, 68` Μπάρτελς)
Μπάγερν Μονάχου-Βαλένθια 4-1 (16`, 45` Μίλερ, 54` Ντάγκλας Κόστα, 69` Λεβαντόφσκι – 27` Ροντρίγκο)
Αρσεναλ-Εβερτον 3-1 (22` Ουόλκοτ, 58` Καθόρλα, 62` Οζίλ – 75` Μπάρκλεϊ)
Γκρόνινγκεν-Σαουθάμπτον 0-3 (24` Χοσέ Φοντε, 52` Μανέ, 73` Πελέ)
Λάτσιο-Βιτσέντσα 0-1 (68` Βίτα)
Λιλ-Οστάνδη 1-0 (38` Ροντλίν)
Κάρπι-Φιορεντίνα 0-2 (52` Ιλιτσιτς, 80` Βαλέρο)
Ντούϊσμπουργκ-Πόρτο 0-2 (61` Μπραχίμι, 64` 64` Ερνάνι)
Εϊμπάρ-Σέλτικ 1-3 (68` Αρουαμπαρένα – 50` Αμπροόουζ, 60`, 75`, 89` Γκρίφιθς)
Ρεν-Γκλάντμπαχ 2-2 (31` Πέδρο Ενρίκε, 44` πεν. Αρμάντ – 8` Τσάκα, 67` Ντρμιτς)