Ακάθεκτη προς τον τίτλο στην Αγγλία βαδίζει η Λέστερ

Ούτε η Κρίσταλ Πάλας μπόρεσε να ανακόψει την φρενήρη κούρσα της Λέστερ προς την κατάκτηση του τίτλου στην Αγγλία, καθώς η ομάδα του Λονδίνου υπέκυψε στην έδρα της από τις «αλεπούδες» του Κλαούντιο Ρανιέρι με 1-0 με γκολ του Μαχρέζ.

Χάρη στη συνεργασία των δύο μεγάλων πρωταγωνιστών της (ασίστ Βάρντι, γκολ Μαχρέζ) και με λίγη βοήθεια από την τύχη, η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι επικράτησε 1-0 της Κρίσταλ Πάλας (που είχε δοκάρι στις καθυστερήσεις με τον Ντιλέινι) και βρίσκεται στο +8 από τη δεύτερη Τότεναμ, η οποία έχει ένα ματς λιγότερο. Τρεις βαθμούς πιο μακριά, στο -11 από την κορυφή, βρίσκεται η Αρσεναλ, που νωρίτερα νίκησε ευκολότερα του αναμενομένου την Έβερτον με 2-0 στο «Γκούντισον Παρκ».

Η Γουέστ Χαμ πλησίασε μία σπουδαία νίκη επί της Τσέλσι στο «Στάμφορντ Μπριτζ», που θα την ανέβαζε στην τέταρτη θέση, όμως ο Σεσκ Φάμπρεγας «χτύπησε» σε καίρια σημεία (στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και στο 89΄) και διέσωσε το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) για τους απερχόμενους πρωταθλητές. Ελπίδες για Ευρώπη διατηρεί η Στόουκ Σίτι, που επικράτησε 2-1 της Γουότφορντ, ενώ η Νόριτς πέτυχε πολύτιμη νίκη στο «Χόθορνς» επί της Γουέστ Μπρομ (1-0), βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού και θα δει με περισσότερη άνεση το ντέρμπι της Κυριακής «ζωής ή θανάτου» μεταξύ Νιούκαστλ και Σάντερλαντ.

Βήμα παραμονής έκανε η Σουόνσι επικρατώντας εντός έδρας με 1-0 της ουραγού Άστον Βίλα, για την 31η αγωνιστική της Premier League. Μόνο με θαύμα σώζονται οι «χωριάτες» που έχουν 16 βαθμούς. O Φεντερίκο Φερνάντεθ στο 53’ κατάφερε να διασπάσει την οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων, όταν εκμεταλλεύθηκε την κακή έξοδο του Γκούζαν και σκόραρε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης. Με αυτό το τρίποντο, η Σουόνσι έφτασε τους 36 βαθμούς και πολύ δύσκολα θα κινδυνέψει για την παραμονή της στην κατηγορία.