Μια ανοιξιάτικη εικόνα από τον προαύλιο χώρο του Ζαππείου μας μετέφερε η ρεπόρτερ της εκπομπής «Συνδέσεις» Μαίρη Σκανδάλη περιδιαβαίνοντας στον εντυπωσιακή από την ανθισμένες γιακαράντες πεζόδρομο. Το εντυπωσιακό αυτό σκηνικό με τα ανθισμένα μοβ δέντρα απαθανατίζουν καθημερινά δεκάδες τουρίστες και περιπατητές που έχουν την ευκαιρία να περιδιαβούν σε αυτό το εξαιρετικό τοπόσημο της Αθήνας, τον Εθνικό Κήπο.
Η γιακαράντα ή τζακαράντα είναι ένα εξωτικό φυτό που κατάγεται από τη Λατινική Αμερική και «ταξίδεψε» στην Αθήνα το 1839 μαζί με τα χιλιάδες καλλωπιστικά φυτά που έφερε από τη Γένοβα ο αρχικηπουρός της βασίλισσας Αμαλίας για τη δημιουργία του τότε Βασιλικού Κήπου. Πλέον το εξωτικό αυτό φυτό που απαντάται σε όλη σχεδόν τη χώρα.
Ρεπορτάζ: Μαίρη Σκανδάλη | Συνδέσεις
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Γίνε μέλος στο κανάλι μας στο Viber
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος