Δύο δηλητηριασμένα δολώματα εντoπίστηκαν σήμερα το πρωί (27/2/2024) σε περιοχή όπου ταΐζονται όρνια, στα Αστερούσια. Οι φόλες εντοπίστηκαν στη διάρκεια έρευνας που πραγματοποιήθηκε από ομάδα ανίχνευσης του Life Bonelli East Med και ομοσπονδιακούς θηροφύλακες, με τη συνδρομή ειδικά εκπαιδευμένου σκύλου.
Οι έρευνες έγιναν από τον θηροφύλακα Σπύρο Νηστικάκη και την εκπαιδευμένη στην ανίχνευση δηλητηριασμένων δολωμάτων Έκα, κοντά στη Μονή Κουδουμά, στο ύψος της ταΐστρας των όρνιων, στην περιοχή Στέρνες Αστερουσίων.
Πρόκειται για περιοχή που αποτελεί Καταφύγιο Άγριας Ζωής, με πολύ σημαντική καθημερινή παρουσία όρνιων (αποικίες, χώρος σίτισης) αλλά και άλλων άγριων αρπακτικών. Για το περιστατικό έχει υποβληθεί μήνυση στο ΑΤ Πύργου.
Την Ομάδα Ανίχνευσης του Life Bonelli East Med συνόδευαν οι Ομοσπονδιακοί Θηροφύλακες της Κυνηγετικής Ομοσπονδίας Κρήτης Δωδεκανήσου Γιώργος Καραγιωργάκης, Γιώργος Τσικνάκης και Χάρης Παπαδάκης.
Οι φωτογραφίες είναι των κ. Σπύρου Νηστικάκη και Χάρη Παπαδάκη.
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Γίνε μέλος στο κανάλι μας στο Viber
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος