Έβδομος στον τελικό των 100 μέτρων ελεύθερο ο Χρήστου

Την έβδομη θέση πήρε ο Απόστολος Χρήστου στον τελικό των 100μ. ελεύθερο, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης σε 25άρα πισίνα του Καζάν.

Στον τρίτο του τελικό στη διοργάνωση (συνολικά δέκατη κούρσα σε έξι ημέρες), ο Έλληνας πρωταθλητής δεν φάνηκε να έχει πολλές δυνάμεις και τερμάτισε σε 46.91, έναντι 46.66 που είχε πετύχει στον χθεσινό (6/11) ημιτελικό και αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ. Μάλιστα, ο αθλητής του Ολυμπιακού τερμάτισε όγδοος, αλλά ανέβηκε μία θέση λόγω της ακύρωσης του Ούγγρου Νάντορ Νέμετ.

Νικητής με 45.58 αναδείχθηκε ο Ρώσος Κλιμέντ Κολεσνίκοφ, ο οποίος κατέκτησε το τρίτο του χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση (στα ίδια αγωνίσματα που μετείχε ο Χρήστου). Δεύτερος ήταν ο Ιταλός Αλεσάντρο Μιρέσι με 45.84 και τρίτος ο Ρώσος Βλάντισλαβ Γκρίνεφ με 46.06.