1ο Διεθνές Φεστιβάλ «Video Art Projects» από τη Δημοτική Πινακοθήκη Θεσσαλονίκης

Η Δημοτική Πινακοθήκη τιμώντας την τέχνη και τον πολιτισμό με τον πιο δημιουργικό τρόπo, γιορτάζει τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων με μια ματιά στη σύγχρονη καλλιτεχνική δημιουργία, συστήνοντας στο κοινό της πόλης ένα νεοσύστατο φεστιβάλ καλλιτεχνικών έργων που έχουν συλληφθεί ειδικά για το βίντεο ως μέσο. Με επίκεντρο τις εικαστικές μορφές του βίντεο, το 1ο Διεθνές Φεστιβάλ με τίτλο « Video Art Projects» διοργανώνεται από τη Δημοτική Πινακοθήκη σε συνεργασία με το Εργαστήριο Νέων Μέσων του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών (Σχολή Καλών Τεχνών, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης) και με την αρωγή του διεθνούς φεστιβάλ βιντεοτέχνης Video Art ΜηδένΤο Video Art Projects θα λάβει χώρα στη Δημοτική Πινακοθήκη Casa Bianca (Βας. Όλγας 182 & Θεμ. Σοφούλη) την Τετάρτη 18, Πέμπτη 19 και Παρασκευή 20 Μαΐου 2022 (ώρες: 12:00 -20:00), με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων. Το πρόγραμμα θα διαρθρώνεται σε 5 οθόνες στις αίθουσες του μουσείου, με διαφορετικές ενότητες προβολών ανά ημέρα.

Print

Στην πρώτη διοργάνωση του Video Art Projects, που φιλοδοξεί να γίνει θεσμός με διοργανώσεις σε ετήσια βάση, παρουσιάζεται ένα πλούσιο πρόγραμμα προβολών βιντεοτέχνης από όλο τον κόσμο, στο οποίο συμμετέχουν περισσότεροι από 140 καλλιτέχνες και φοιτητές από 21 χώρες, καθώς και προσκεκλημένα φεστιβάλ και επιμελητές από το εξωτερικό και συγκεκριμένα από την Ιταλία, Γερμανία, Πορτογαλία και Βραζιλία. Οι προβολές περιλαμβάνουν επίσης αφιερώματα στην ελληνική βιντεοτέχνη καθώς και έργα φοιτητών του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του ΑΠΘ, σε επιμέλεια της διδακτικής ομάδας του Εργαστηρίου Νέων Μέσων.Από το εξωτερικό, θα παρουσιάσουν επιλογές έργων βίντεο οι διεθνείς πλατφόρμες/φεστιβάλ: The New Museum of Networked Art, σε επιμέλεια του Wilfried Agricola de Cologne (Γερμανία), Visualcontainer, σε επιμέλεια της Alessandra Arno (Ιταλία), FONLAD – International Video Art and Performance Festival, σε επιμέλεια του Jose Vieira (Πορτογαλία) και Strangloscope, σε επιμέλεια των Claudia Cardenas & Rafael Schlichting (Βραζιλία). Θα παρουσιαστούν επίσης ενότητες ελληνικής και διεθνούς βιντεοτέχνης από το διεθνές φεστιβάλ Video Art Μηδέν, με έδρα την Καλαμάτα, με επιλογές 5 βασικών μελών της επιμελητικής του ομάδας (Γιούλα Παπαδοπούλου, Μαργαρίτα Σταυράκη, Όλγα Παπαδοπούλου, Νίκος Ποδιάς, Μαρία Μπουρίκα).

Καλλιτέχνες από το εξωτερικόACCI BABA, APOTROPIA, Wilfried Agricola de Cologne, Alexandre Alagoa, Vito Alfarano, Sonia Laura Armaniaco, Gianni Barelli, Allison Beda, Thiago Bortolozzo, Brit Bunkley, Matteo Campulla, Rodrigo Cárdenas, Ilaria Di Carlo, Ana Cigon, Pablo-Martin Cordoba, Laura & Sira Cabrera Diaz, Gianmarco Donaggio, Kokou Ekouagou, Benedetta Fioravanti, Carla Forte, Fu LE, Silvia De Gennaro, Ian Gibbins, Gerald Habarth, Shir Handelsman, Bernhard Hollinger, Max Hattler, Alexander Isaenko, Marco Joubert, Carolin Koss, Katia Maciel, Albert Merino, MO Qian, Rebecca Moure, Helder Martinovsky, Tetsuya Maruyama, Antonello Matarazzo, Iwona Ogrodzka, Lorenzo Papanti, Nelton Pellenz, Manon Pichon, Oliver Poppert, Simona da Pozzo, Isabel Pérez del Pulgar, Natália Reis, Natalia Gonzalez Requena, Duccio Ricciardelli, Caroline Rumley, Ausin Sainz, Duo Strangloscope, TSENG Yu Chin, Sebastian Wiedeman, Hana Yoo.Έλληνες καλλιτέχνεςΔημήτρης Αργυρίου, Άννα Βάσωφ, Μπάμπης Βενετόπουλος, Μυρτώ Βουνάτσου, Νίκος Γιαβρόπουλος, Γιώργος Δρόσος, Γιώργος Κατσάγγελος, Σμαρώ Κατσάγγελου, Μάκης Κυριακόπουλος, Φένια Κωτσοπούλου, Αναστασία Λάμπρου, Γιώργος Μπουδαλής, Κώστας Ντάφλος, Στέλιος Ντεξής, Αθανάσιος Πάλλας, Γιούλα Παπαδοπούλου, Όλγα Παπαδοπούλου, Γιάννης Παππάς, Λήδα Πάττα, Μαργαρίτα Σταυράκη, Αλεξία Ψαραδέλλη, Βασίλης Ψαρράς.

Φοιτητικά έργαΣτέφανος Αρφανάκης, Αναγνώστης Ζαχαρούδης, Αφροδίτη Ηλιοπούλου, Ελένη Ιατροπούλου, Κωνσταντίνα Καδόγλου, Χριστίνα Καζαντζή, Μίλτος Καλαγιάς, Γιάννης Κατρανίτσας, Μανώλης Κοτρώτσιος, Βασιλική Κωνσταντινίδου, Νατάσα Μαυροματίδου, Νεφέλη Μωρογιάννη, Γεώργιος Όθωνος, Όλγα Παπαδήμα, Λευτέρης Ταστσόγλου, Δήμητρα Τζαλαβρέτα, Χρύσα Τσικουρίδου, Τάνια Φουστάνα, Ναταλία Μανιάκα, Όλγα Νίκογλου, Δήμητρα Αναγνωστοπούλου, Γιώργος Πυργιώτης, Αθανασία Πατρώνη, Αλεξάνδρα Παπαβασιλείου, Νίκος Μήτσης, Κωνσταντίνα Φάκου, Σοφία Συμιακάκη, Τοχαντζίδου Αφροδίτη, Mullaj Enid, Καρύδας Αλέξης, Τσέτσου Σταυρούλα, Κουσκούσης Ιούλιος-Ιάσονας, Σουλιώτης Δημήτριος, Μίχος Κωσταντίνος, Κυπαρισσού Ουρανία, Καρακόλης Νικόλαος, Καραγιαννόπουλος Νικόλαος, Βακαλούλης Μιχαήλ, Μόσχου Έλλη, Παλάνης Χρήστος, Παρασκευά Χριστίνα, Τσιλεπίδης Ιωάννης, Καλουδάς Αθανάσιος, Κουφούδη Παναγιώτα, Μακατσώρης Κωνσταντίνος, Νικοπούλου Βασιλεία, Ελευθεριάδη Φωτεινή, Ιορδανίδου Ευφροσύνη, Κουτλή Ελένη, Κυριάκου Χρυσάνθη Μαρία, Ταμιωλάκη Αντωνία, Ψαρρή Αφροδίτη, Ασλανίδου Ανθούλα, Ιωαννίδου Κυριακή, Μαριδάκη Χρυσή, Πετροπούλου Μαρία, Τζιουμάκη Αφροδίτη, Καμαριωτίδου Μαρία-Ζωή, Κόμνος Δημήτρης, Λιάρος Χρήστος Στήβεν, Συμεωνίδης Γιώργος, Χατζημπετέλης Γιάννης και μέλη της φοιτητικής καλλιτεχνικής ομάδας “EIKON.VIS.AUTH”.Συντελεστές διοργάνωσης:

  • Δημοτική Πινακοθήκη Δήμου Θεσσαλονίκης
  • Εργαστήριο Νέων Μέσων [Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών, Σχολή Καλών Τεχνών ΑΠΘ]

Συνεργαζόμενα φεστιβάλ:

  • Video Art Μηδέν [Ελλάδα]
  • The New Museum of Networked Art [Γερμανία]
  • Visualcontainer [Ιταλία]
  • FONLAD [Πορτογαλία]
  • Strangloscope [Βραζιλία]

Διεύθυνση Δημοτικής Πινακοθήκης Θεσσαλονίκης Casa BiancaΒασ. Όλγας 182 & Θεμ. Σοφούλη, ΘεσσαλονίκηΔιάρκεια: Τετάρτη 18, Πέμπτη 19 και Παρασκευή 20 Μαΐου 2022Ωράριο: 12:00 -20:00 (οι ενότητες κάθε ημέρας θα παίζουν σε συνεχή επανάληψη)

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ_____________________________________________________________________________Τετάρτη 18/5/2022Προβολή 1Visualcontainer – Ιταλία: Changes of State – Panoramica*21 (42min)[επιμέλεια: Alessandra Arno]

  1. Sonia Laura Armaniaco – Expandable and Fragile, 1.54
  2. Lorenzo Papanti – Dimensional Spasm, 3.35
  3. Matteo Campulla – BE HERE NOW – the glitch of being in the society of continuous present, 3.33
  4. APOTROPIA – Entelechia Obscura, 4.00
  5. Gianni Barelli – Elegia della solitudine, 3.35
  6. Simona da Pozzo – Humid Shared Volume, 2.29
  7. Benedetta Fioravanti – A Fragment of the, 8.00
  8. Duccio Ricciardelli – Albatros, 1.54
  9. Gianmarco Donaggio – Milano di Carta, 7.05
  10. Silvia De Gennaro – Roma, 4.49

Προβολή 2Manifestations (1h) [επιμέλεια: Γιούλα Παπαδοπούλου, Μαργαρίτα Σταυράκη, Όλγα Παπαδοπούλου, Νίκος Ποδιάς, Μαρία Μπουρίκα – Video Art Μηδέν]

  1. Fu LE, MASS, Γαλλία 2019, 10.00
  2. Caroline Rumley, Right Turn, ΗΠΑ 2018, 6.00
  3. Iwona Ogrodzka, Submission, Πολωνία 2019, 4.40
  4. Tseng Yu Chin, Scenery other end, Ταϊβάν 2018, 9.10
  5. Gerald Habarth, Trees and Ice, ΗΠΑ 2019, 3.53
  6. Allison Beda, All about you, Καναδάς 2017, 3.45
  7. Γιώργος Δρόσος, Black Sheep Escape, Ελλάδα 2018, 3.20
  8. Hana Yoo, Anthropology of Dead Body, Γερμανία 2019, 11.00
  9. Oliver Poppert, Cogs, Αυστραλία 2019, 3.44
  10. Νίκος Γιαβρόπουλος, “Quarantine Self-portrait” No2, Ελλάδα 2020, 3.18

Προβολή 3Occupants (41min) [επιμέλεια: Γιούλα Παπαδοπούλου, Όλγα Παπαδοπούλου – Video Art Μηδέν]

  1. Γιάννης Παππάς & Thiago Bortolozzo, Amid, Γερμανία 2014, 1.30
  2. Αλεξία Ψαραδέλη, Occupants, Σκωτία 2016, 4.32
  3. Γιώργος Μπουδαλής, Memento mori, Ελλάδα 2020, 1.00
  4. Βασίλης Ψαρράς, Territorial Poetics (III: Vanity), Ελλάδα 2020, 13.32
  5. Αναστασία Λάμπρου, 2328, Ελλάδα 2018, 8.00
  6. Γιάννης Παππάς, Demi Gloire (Semi-Glory), Ελλάδα 2016, 5.30
  7. Κώστας Ντάφλος, Cipo_09 <laterna>: [garbocracy], Ελλάδα 2016, 5.55

Προβολή 4 [επιμέλεια: Γιούλα Παπαδοπούλου – Video Art Μηδέν]Albert Merino, Memories of Detachment, Γαλλία 2021, 18.10Προβολή 5Εργαστήριο Νέων Μέσων – Έργα φοιτητών  (57min) [επιμέλεια: Γιώργος Κατσάγγελος, Στέλιος Ντεξής, Μπάμπης Βενετόπουλος, Γιούλα Παπαδοπούλου, Γιώργος Δρόσος, Φανή Μπουντούρογλου]

  1. Τάνια Φουστάνα, What do termites sound like? 2020, 2.33
  2. Μανώλης Κοτρώτσιος, Uncanny, 2020, 1.06
  3. Αφροδίτη Ηλιοπούλου, Company, 2020, 1.23
  4. Στέφανος Αρφανάκης, Ανάμνηση, 2020, 1.53
  5. Μίλτος Καλαγιάς, Lunch, 2021, 1.57
  6. Ελένη Ιατροπούλου, Άτιτλο, 2020, 1.26
  7. Λευτέρης Ταστσόγλου, Walk Cycle Variations, 2020, 1.00
  8. Νατάσα Μαυροματίδου, 2020, 1.10
  9. Χριστίνα Καζαντζή, Χωρίς τίτλο, 2021, 0.50
  10. Νεφέλη Μωρογιάννη, Χωρίς τίτλο, 2021, 2.00
  11. Γεώργιος Όθωνος, Χωρίς τίτλο, 2021, 1.45
  12. Αναγνώστης Ζαχαρούδης, Χωρίς τίτλο, 2021, 1.00
  13. Βασιλική Κωνσταντινίδου, Χωρίς τίτλο, 2021, 0.27
  14. Χρύσα Τσικουρίδου, Χωρίς τίτλο, 2021, 0.30
  15. Ομάδα: Ναταλία Μανιάκα, Όλγα Νίκογλου, Δήμητρα Αναγνωστοπούλου, Γιώργος Πυργιώτης, HALCYON
  16. Ομάδα: Αθανασία Πατρώνη, Αλεξάνδρα Παπαβασιλείου, Νίκος Μήτσης, Κωνσταντίνα Φάκου, Σοφία Συμιακάκη, SNOOZE
  17. Ομάδα: Τοχαντζίδου Αφροδίτη, Mullaj Enid, Καρύδας Αλέξης, Τσέτσου Σταυρούλα, Κουσκούσης Ιούλιος-Ιάσονας, Σουλιώτης Δημήτριος, Μίχος Κωσταντίνος, Κυπαρισσού Ουρανία, Καρακόλης Νικόλαος, Καραγιαννόπουλος Νικόλαος, WHITE
  18. Ομάδα: Βακαλούλης Μιχαήλ, Μόσχου Έλλη, Παλάνης Χρήστος, Παρασκευά Χριστίνα, Τσιλεπίδης Ιωάννης, Ο περίπατος του κύριου Meihh
  19. Ομάδα: Αθανάσιος Καλουδάς, Παναγιώτα Κουφούδη, Κωνσταντίνος Μακατσώρης, Βασιλεία Νικοπούλου, Οργή Των Σκυλιών
  20. Ομάδα: Φωτεινή Ελευθεριάδη, Ευφροσύνη Ιορδανίδου, Ελένη Κουτλή, Χρυσάνθη Μαρία Κυριάκου, Αντωνία Ταμιωλάκη, Αφροδίτη Ψαρρή, ΆΛΜΑ
  21. Ομάδα: Ανθούλα Ασλανίδου, Κυριακή Ιωαννίδου, Χρυσή Μαριδάκη, Μαρία Πετροπούλου, Αφροδίτη Τζιουμάκη, Κόκκινο
  22. Ομάδα: Καμαριωτίδου Μαρία-Ζωή, Κόμνος Δημήτρης, Λιάρος Χρήστος Στήβεν, Συμεωνίδης Γιώργος, Χατζημπετέλης Γιάννης, HermAphrodite 2020

______________________________________________________________________________Πέμπτη 19/5/2022Προβολή 1New Museum of Networked Art – Γερμανία: Peace Letter to Ukraine 6: In Turmoil (69min) [επιμέλεια: Wilfried Agricola de Cologne]

  1. Laura & Sira Cabrera Diaz (Ισπανία) – Between Species, 2021, 9.16
  2. Ian Gibbins (Αυστραλία) – Colony Collapse, 2019, 3.54
  3. Brit Bunkley (Νέα Ζηλανδία) – Pillar of Fire, 2021, 6.59
  4. Kokou Ekouagou (Τόγκο) – Stand Up, 2020, 1.46
  5. Carolin Koss (Φιλανδία) – Plastic Child, 2016, 12.11
  6. Wilfried Agricola de Cologne (Γερμανία) – SODA – Song of Day After: I Am My Father, 2017, 4.26
  7. Ausin Sainz (Ισπανία) – Peaceful Protest, 2020, 5.00
  8. Manon Pichon (Γαλλία) – Quarantine  Contact, 2020, 1.00
  9. Bernhard Hollinger (Αυστρία) – Me, Myself & I, 2020, 1.56
  10. Δημήτρης Αργυρίου (Ελλάδα) – 5 Minutes Silence, 2018, 10.52
  11. Vito Alfarano (Ιταλία) – I Have A Dream, 2019, 11.30

Προβολή 2Above (46min) [επιμέλεια: Γιούλα Παπαδοπούλου, Όλγα Παπαδοπούλου – Video Art Μηδέν]

  1. Shir Handelsman, Recitative, Ισραήλ 2019, 4.57
  2. Ilaria Di Carlo, The Divine Way (La Via Divina), Γερμανία 2018, 15.00
  3. ACCI BABA, Exodus, Γερμανία 2017, 2.35
  4. Natalia Gonzalez Requena, Desplazamientos, Βολιβία/ΗΠΑ 2014, 11.30
  5. Oliver Poppert, Cogs, Αυστραλία 2019, 3.44
  6. Pablo-Martin Cordoba, Winter landscape, Γαλλία 2019, 7.30

Προβολή 3Greece is a state of mind (41min) [επιμέλεια: Γιούλα Παπαδοπούλου, Όλγα Παπαδοπούλου – Video Art Μηδέν]

  1. Γιώργος Δρόσος, Black Sheep Escape, Ελλάδα 2018, 3.20
  2. Άννα Βάσωφ, Vienna Hit, Αυστρία 2019, 2.07
  3. Μάκης Κυριακόπουλος, What is a man without a shadow, Ελλάδα 2020, 3.19
  4. Γιούλα Παπαδοπούλου, When I was the moon, Ελλάδα 2020, 5.57
  5. Λήδα Πάττα, the view-er, Ελλάδα 2007-2015, 7.43
  6. Μαργαρίτα Σταυράκη, Vows_Offerings for good health II, Ελλάδα 2020, 3.17
  7. Φένια Κωτσοπούλου, This Dance Has No End, Μ. Βρετανία 2018, 10.58
  8. Νίκος Γιαβρόπουλος, “Quarantine Self-portrait” No2, Ελλάδα 2020, 3.18

Προβολή 4 [επιμέλεια: Γιούλα Παπαδοπούλου, Όλγα Παπαδοπούλου – Video Art Μηδέν]Ana Cigon, Phoney Sights, Σλοβενία 2019, 22minΠροβολή 5Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών ΑΠΘ (3h20min)[Έργα σε επιμέλεια: Αθανάσιος Πάλλας – Καθηγητής Εικαστικών Τεχνών – Ψηφιακής Εικόνας]

  1. “FLOWERS – Α Hard Rain’s Gonna Fall” (after Bob Dylan / hommage to Annette Wehrmanns’ “Blumensprengungen”), PALLAS 2021
  2. Φοιτητική καλλιτεχνική ομάδα “EIKON.VIS.AUTH”: “ΧΩΡΟΣ – ΧΡΟΝΟΣ”.

______________________________________________________________________________Παρασκευή 20/5/2022Προβολή 1Strangloscope – Brazil (60min) [επιμέλεια: Claudia Cardenas & Rafael Schlichting]

  1. Tetsuya Maruyama, ANTFILM, 2021, 2.08
  2. Helder Martinovsky, Confined Flux, 2022, 3.08
  3. Duo Strangloscope, Nuclear Emulsion, 2013, 4.12 
  4. Sebastian Wiedeman, Deep Blue, 2020, 7.45
  5. Katia Maciel, Tribute to Jean Baudrillard, 2.00, 2020
  6. Natália Reis, Exposed fracture, Part 1, Sleepwalker, 2020, 7.00 
  7. Rebecca Moure, Fire against fire, 3.50
  8. Rodrigo Cárdenas, Transverbo, 2019, 23.00
  9. Duo Strangloscope, Sand, 2021, 7.33
  10. Nelton Pellenz, Hate, 2021, 2.31

Προβολή 2FONLAD – Portugal (58min) [επιμέλεια: Jose Vieira]

  1. Tseng Yu Chin, Shivering wall, Ταϊβάν 2019, 10.00
  2. Carla Forte, FEMME, ΗΠΑ 2021, 9.52
  3. MO Qian, ANIMA, Κίνα 2021, 6.00
  4. Duo Strangloscope, No Justice, No Peace, Βραζιλία 2021, 09.59
  5. Marco Joubert, The Atoms of Reality, Καναδάς 2020, 03.59
  6. Antonello Matarazzo, DOLOREM IPSUM, Ιταλία 2021, 3.15
  7. Alexander Isaenko, Adieu, Corpus!, Ουκρανία 2018, 08.07
  8. Isabel Pérez del Pulgar, MEDUSA / Μέδουσα, Γαλλία 2021, 07.42

Προβολή 3Εργαστήριο Νέων Μέσων – Έργα φοιτητών  (38min) [επιμέλεια: Γιούλα Παπαδοπούλου]

  1. Λευτέρης Ταστσόγλου, Don’t take it personally, 2022, 2.05
  2. Νατάσα Μαυροματίδου & Λευτέρης Ταστσόγλου, PONG CONVERSATION, 2022, 4.22
  3. Όλγα Παπαδήμα, Man is having the worst day of his life, 2022, 0.34
  4. Δήμητρα Τζαλαβρέτα, Μαλακό χορτάρι, 2022, 4.28
  5. Νατάσα Μαυροματίδου & Λευτέρης Ταστσόγλου, Miss Balloon, 2022, 6.40
  6. Δήμητρα Τζαλαβρέτα, Άτιτλο, 2022, 3.55
  7. Γιάννης Κατρανίτσας, Stop Motion Me, 2022, 1.00
  8. Γεώργιος Όθωνος, χωρίς τίτλο, 2021, 1.07
  9. Μανώλης Κοτρώτσιος, Το φως αλλοιώνει τις αισθήσεις, 2021, 1.00
  10. Κωνσταντίνα Καδόγλου, Άτιτλο, 2021, 1.05
  11. Χριστίνα Καζαντζή, χωρίς τίτλο, 2021, 1.14
  12. Νεφέλη Μωρογιάννη, Χρόνος, 2021, 6.26
  13. Δήμητρα Τζαλαβρέτα, Το φως αλλοιώνει τις αισθήσεις, 2021, 2.18
  14. Όλγα Παπαδήμα, An Amazon Changing, 2022, 1.24

Προβολή 4 (23min) [επιμέλεια: Γιούλα Παπαδοπούλου, Όλγα Παπαδοπούλου – Video Art Μηδέν]

  1. Alexandre Alagoa, GRID, Πορτογαλία 2021, 14.00
  2. Max Hattler, Serial Parallels, Hong Kong 2019, 9.00

Προβολή 5Περάσματα/Passages (41min) [επιμέλεια: Γιώργος Κατσάγγελος, Γιούλα Παπαδοπούλου]

  1. Γιώργος Κατσάγγελος, Walking, 2022, 2.00
  2. Μπάμπης Βενετόπουλος, Pride, 2011, 3.22
  3. Γιώργος Κατσάγγελος & Γιώργος Δρόσος, Η τέχνη των άλλων, 2017, 28.00
  4. Σμαρώ Κατσάγγελου, Olive, 2021, 2.50
  5. Στέλιος Ντεξής & Μυρτώ Βουνάτσου, Wave, 2012, 2.17
  6. Γιούλα & Όλγα Παπαδοπούλου, Blossom, 2020, 2.00

Όλες οι Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο ertnews.gr

Διάβασε όλες τις ειδήσεις μας στο Google
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube

Προσοχή! Επιτρέπεται η αναδημοσίευση των πληροφοριών του παραπάνω άρθρου (όχι αυτολεξεί) ή μέρους αυτών μόνο αν:
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ