Ο δήμος Μεγαλόπολης και οι Οργανώσεις της Εθνικής Αντίστασης, οργανώνουν εκδήλωση τιμής και μνήμης για τους 212 πατριώτες που εκτελέστηκαν απ’ τους κατακτητές, στις 24 Φεβρουαρίου 1944, στην περιοχή ” Βίγλες ” Μεγαλόπολης. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2024.
Το πρωί της Κυριακής, στον Ιερό Ναό του Αγίου Νικολάου Μεγαλόπολης, στις 10, θα γίνει Μνημόσυνο.
Στις 11 το πρωί, θα πραγματοποιηθεί μετάβαση στον τόπο της εκτέλεσης, στις ” Βίγλες ”, όπου και θα τελεστούν, Επιμνημόσυνη Δέηση, ομιλίες επισήμων, χαιρετισμοί από εκπροσώπους αντιστασιακών οργανώσεων, προσκλητήριο πεσόντων, τήρηση σιγής ενός λεπτού, κατάθεση στεφάνων και ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου από την Φιλαρμονική του δήμου Μεγαλόπολης.
Η εκδήλωση αυτή, γίνεται κάθε χρόνο στο μνημείο που έχει φτιαχθεί στις ” Βίγλες ”.
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Γίνε μέλος στο κανάλι μας στο Viber
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος