Β. Κυνουρία: Νίκησε στο ντέρμπι το Ξυλόκαστρο ο Πήγασος

Για τη 19η  αγωνιστική του Πρωταθλήματος μπάσκετ των Ανδρών της Α1 ΕΣΚΑΚ 2023 – 2024  ο Πήγασος Θυρέας σε ένα πραγματικό ντέρμπι επικράτησε του Ξυλοκάστρου με  72 – 62.

Οι παίκτες του Ξυλοκάστρου ξεκίνησαν τον αγώνα εντυπωσιακά και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία της Αρκαδικής ομάδας προηγήθηκαν 2 – 12. Όμως με τη δύναμη της εξέδρας και την άμυνα η ομάδα της Βόρειας Κυνουρίας απέκτησε ισχνό προβάδισμα στο σκορ κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με έναν πόντο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες συνέχιζαν να παίζουν καλό μπάσκετ και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 38 – 34.

Συναρπαστικό  ήταν και το δεύτερο ημίχρονο με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, παίκτες και των δυο ομάδων φορτώθηκαν με φάουλ και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 53 – 46.

Όλα έδειχναν ότι θα κριθούν στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου με καθοριστικά τρίποντα του πρώτου σκόρερ του αγώνα Μαυριά αλλά και του Διαμαντόγιαννη οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πήραν μια σπουδαία νίκη απέναντι σε έναν ισάξιο αντίπαλο.

Δεκάλεπτα : (18-17)(38-34)(53-46)(72-62)

Πήγασος (Λαμπρόγιαννης): Μαντίκος 16 (2), Κουσκουνάς, Μετρητίκας 2, Ζαχαριάς, Κοψαύτης 9 (1), Μαντάς, Διαμαντόγιαννης 18 (2), Νίτσιος, Μαυριάς 24 (4), Καρκούλης 3.

Α.Ο. Ξυλοκάστρου (Ζαρρής): Ρήγας 7 (1), Χασούρας, Κανατάς 5, Γκίνη 4, Καταπώδης 10 (2), Γκιόλης, Σκούρας 11 (3), Οικονομίδης 10 (1), Αδρακτάς 6, Ράμμος 9 (3), 2), Λογοθέτης, Μπουγιουκλής.