Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το 2ο Super Cup στο μπάσκετ με αμαξίδιο

Ο Παναθηναϊκός (πρωταθλητής και κυπελλούχος το 2022), κατέκτησε στην Τρίπολη, το 2ο Σούπερ Καπ, στο μπάσκετ με αμαξίδιο.

Στο κλειστό γυμναστήριο του δημοτικού αθλητικού κέντρου Τρίπολης, ο ΠΑΟ, κέρδισε δίκαια και καθαρά, με 57-33 την ομάδα της Δωδεκανήσου ( έχει 6 πρωταθλήματα, ενώ κατέκτησε και το 1ο Super Cup) και πήρε τον πρώτο φετινό τίτλο, στην διοργάνωση της Ομοσπονδίας Σωματείων Ελλήνων Καλαθοσφαιριστών με Αμαξίδιο.

Οι δύο ομάδες, βρέθηκαν, προ μηνών, αντίπαλοι και στον μεγάλο τελικό ( νικητής τότε, ο ΠΑΟ με 74-53) του Κυπέλλου, που έγινε στη Λάρισα.

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το 2ο Super Cup  στο μπάσκετ με αμαξίδιο
oseka.gr

Στον όμορφο τελικό της Τρίπολης, ο Παναθηναικός, στο ημίχρονο προηγήθηκε της Ρόδου με 28-13.

Π. Μπρούσαλη

Σ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, οι νικητές, είχαν την θερμή υποστήριξη οργανωμένων φιλάθλων τους, που έδωσαν άλλη πνοή και χρώμα στον τελικό.

Η κατάκτηση του τίτλου, πανηγυρίστηκε έντονα απ’ τους πράσινους, ενώ οι διοργανωτές (δήμος Τρίπολης, Ομοσπονδία και ΑΕΚ Τρίπολης), σχεδίασαν και πραγματοποίησαν, μία συμπαθητική τελετή απονομής των μεταλλίων και των κυπέλλων στους δύο φιναλίστ.

Πριν τον τελικό της Τρίπολης, έλαβε χώρα, στο γεμάτο από κόσμο, κλειστό γυμναστήριο, μία όμορφη τελετή έναρξης.

Συμμετείχε η Φιλαρμονική το δήμου Τρίπολης, καθώς και χορευτικό συγκρότημα.