Νίκη στο Λουτράκι για τον ΑΣΠΕΤ Τρίπολης

Σ’ ένα συναρπαστικό ματς το οποίο κρίθηκε στο τάι – μπρέικ, η γυναικεία ομάδα του ΑΣΠΕΤ Τρίπολης επικράτησε με 3 – 2 σετ στο Λουτράκι του τοπικού Ποσειδώνα για την 10η αγωνιστική της Β΄ Εθνικής κατηγορίας βόλεϊ γυναικών και πήρε βαθμολογική ανάσα εν’ όψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Μετά από δύο ώρες και είκοσι λεπτά συναρπαστικού αγώνα στο κλειστό του Λουτρακίου «Γ. Γαλανόπουλος», ο ΑΣΠΕΤ με όπλο του το σέρβις έχοντας 18 άσσους πήρε μια μεγάλη τη νίκη με 2-3 σετ επί του τοπικού Ποσειδώνα ο οποίος σε αυτό το παιχνίδι εμφανίστηκε πλήρης για πρώτη φορά φέτος. Η ομάδα της Τρίπολης έφτασε τους 11 βαθμούς στο πρωτάθλημα του β’ ομίλου της Β΄ εθνικής και παρέμεινε μόνη της στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Στο 1o σετ η ομάδα του Ποσειδώνα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι βρισκόμενη μπροστά στο σκορ με 8-3. Ο ΑΣΠΕΤ άρχισε να μειώνει σε 10-7 και 11-9. Στη συνέχεια τα κορίτσια του Γιώργου Χρονόπουλου με όπλο τους το σέρβις, πάτησαν γκάζι καταφέρνοντας να προηγηθούν με 12-18. Η ομάδα του Λουτρακίου μείωσε σε 17-19, αλλά η ομάδα της Τρίπολης με ένα σερί πήρε το 1ο σετ με 17-25.

Στο 2o σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ βρισκόμενοι πότε η μία μπροστά με ένα πόντο και πότε η άλλη φτάνοντας στο 18 όλα. Ο ΑΣΠΕΤ προηγήθηκε με 19-20 αλλά στη συνέχεια από δικά του λάθη έχασε το σετ με 25-20.

Στο 3o σετ ο προπονητής των «φιλοξενούμενων», Γιώργος Χρονόπουλος, άλλαξε σχήμα περνώντας στο παιχνίδι την Χρονοπούλου Σήλια στο «4» και την Ζάβου στο κέντρο κάτι το οποίο λειτούργησε ευεργετικά για την ομάδα, αφού κατάφερε να έχει από την αρχή το προβάδισμα με 1-4, 3-6, 5-7, Η Χρονοπούλου μπήκε «ζεστή» παίρνοντας 4 σερί επιθετικούς πόντους απέναντι στο ψηλό διπλό μπλοκ της αντιπάλου ομάδας. Στη συνέχεια ένα ξέσπασμα με την Μπιρμπίλη στο σέρβις έφτασε το σκορ στο 6-12 και 9-17. Σε αυτό το σημείο η ομάδα του Ποσειδώνα με καλό σέρβις μείωσε το σκορ σε 18-19, 19-20 και 21-22. Εκεί με άσσο της Πεντεφούντη αλλά και δυσκολεύοντας την πρώτη μπάλα η ομάδα της Τρίπολης πήρε το σετ με 21-25.

Στο 4o σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 8 όλα. Ο Ποσειδώνας ξέφυγε με 14-9, 17-14 και 18-15. Ο ΑΣΠΕΤ μείωσε σε 19-18 για να περάσει μπροστά με 21-22. Το σετ πήγε στο 24-24 με την ομάδα του Λουτρακίου να παίρνει το σετ 26-24, κυρίως από εύκολα λάθη της ομάδας της Τρίπολης.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ με την ομάδα της Κορινθίας να ξεκινά δυνατά με 3-0. Η απάντηση ήταν άμεση από τον ΑΣΠΕΤ ισοφαρίζοντας σε 3-3. Το Λουτράκι προηγήθηκε με 4-3, 5-4, 6-5, για να ισοφαρίσει ο ΑΣΠΕΤ σε 7-7 καταφέρνοντας μάλιστα να προηγηθεί με 7-8 στη μέση του σετ και την αλλαγή του γηπέδου. Η συνέχεια ήταν καταιγιστική για την ομάδα του Χρονόπουλου ξεφεύγοντας με 8-13 για να πάρει το σετ με 10-15.
Στο συγκεκριμένο παιχνίδι ο ΑΣΠΕΤ είχε 109 κερδισμένους πόντους έναντι 99 του Ποσειδώνα με 43 πόντους επίθεσης έναντι 56, 12 μπλοκ έναντι 9, 18 άσσους έναντι 9 και 36 πόντους από λάθη του αντιπάλου έναντι 25. Πρώτη σκόρερ ήταν η Ζάβου με 24 πόντους έχοντας 15 πόντους επίθεσης, 3 άσσους και 6 μπλοκ, ακολούθησε η Μπιρμπίλη με 21, με 14 πόντους επίθεσης, 5 άσσους και 2 μπλοκ, η Πεντεφούντη με 14 πόντους, με 6 πόντους επίθεσης και 8 άσσους, η Χρονοπούλου με 6 και οι 6 πόντοι επίθεσης, η Νικητοπούλου με 4 πόντους, με 2 πόντους επίθεσης, 1 άσσο και 1 μπλοκ, η Μιτσοπούλου είχε 2 πόντους από μπλοκ και τέλος η Καραλέκα και Σενγκέργκι είχαν από έναν πόντο η κάθε μια από σέρβις και μπλοκ αντίστοιχα. Πρώτη στις άμυνες ήταν η Ζάβου με 20, η Νικητοπούλου με 14, η Πεντεφούντη με 12, η Χρονοπούλου με 8, η Μπιρμπίλη με 7, η Κυριαζή με 5 και η Καλόμαλου, Καραλέκα, Σενγκέργκι από 2 η κάθε μια.

ΣΕΤ: 17-25 (1ο | 22΄), 25-20 (2ο | 27΄), 21-25 (3ο | 27΄), 26-24 (4ο | 35΄), 10-15 (5ο | 17΄).

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ (Σ. Μπεκιάρης): Σκληρή, Βατοτσιάδη, Καραχοντζίτη, Δικαίου, Βασιλέρη, Ασημακοπούλου, Κακιά, Αγγέλου, Σκορδά, Μπρέγκου, Βασιλική.

ΑΣΠΕΤ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Χρονόπουλος): Πεντεφούντη, Μπιρμπίλη, Νικητοπούλου Πετροπούλου, Χρονοπούλου Β., Καραλέκα, Χρονοπούλου Ι., Σενγκέργκι, Μητσοπούλου, Ζάβου, Κυριαζή, Καλόμαλου.