“Επαγγελματική” νίκη Αστέρα Τρίπολης

Με 1-0 νίκησε ο Αστέρας Τρίπολης τον Παναρκαδικό, στο φιλικό παιχνίδι που έδωσε το Σάββατο στο γήπεδό του. Ο μέτριος σε θέαμα αγώνας, έγινε παρουσία 600 και πλέον θεατών.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης επιτεύχθηκε στο 44ο λεπτό με τον Πάμπλο Μάσα. Αυτός, βρέθηκε έξω απ’ την επανορθωτική περιοχή, λίγο έξω από το τόξο του πέναλτι και σούταρε ψηλοκρεμαστά. Η μπάλα κοντράρισε στον Δημήτρη Κυριακόπουλο του Παναρκαδικού και κρέμασε τον τερματοφύλακα Ψυχογιό.

Ήταν ένα παιχνίδι που ο Αστέρας έπαιξε επαγγελματικά, όπως συνηθίζεται να λέμε. Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, είχε κάποιες ευκαιρίες (ειδικά στο τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης), όμως δεν είχε την “σπιρτάδα”, την φαντασία και την ποικιλία των κινήσεων στην εκδήλωση των επιθέσεων.

Έδειξε ότι απλά, ήθελε να βγάλει την υποχρέωση στο πλαίσιο μιας καλής προπόνησης. Φιλότιμος ο Παναρκαδικός, είχε ένα πλάνο και το υπηρέτησε με αξιοπρέπεια.
φωτό: Στ. Ζορμπαλάς