Σέρρες: Χαμόγελα και μετάλλια από τους Σερραίους στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου

Με εξαιρετικές επιδόσεις και μετάλλια ολοκληρώθηκε για τους Σερραίους αθλητές το Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου Κ20 που φιλοξενήθηκε το Σαββατοκύριακο στο Δημοτικό στάδιο Σερρών.

Ο Σερραϊκός στίβος πανηγύρισε οκτώ μετάλλια ενώ ο Γ.Σ. Σέρρες 93 αναδείχθηκε πρώτο επαρχιακό σωματείο στις γυναίκες. Οι δύο Σερραϊκού σύλλογοι μοιράστηκαν τα οκτώ μετάλλια.

Ο Χρήστος Ρούμτσιος πανηγυρίζει με τους φίλους του την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου

Χρυσό μετάλλιο στα 110 μέτρα εμπόδια κατέκτησε ο Χρήστος Ρούμτσιος (ΟΦΚΑ Σέρρες) με 14.40 και επόμενος στόχος  του χρυσού Βαλκανιονίκη στον Κλειστό Στίβο 2022 είναι  το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 θα διεξαχθεί στο Κάλι της Κολομβίας.

Ασημένιο μετάλλιο στο άλμα σε ύψος κατέκτησε η 16χρονη Δέσποινα-Δανάη Ελληνούδη (ΟΦΚΑ Σέρρες) με την εξαιρετική επίδοση 1,68. Η Σερραία αθλήτρια ήταν από τις μικρότερες ηλικιακά αθλήτριες του τελικού.

Η Ηλιάνα Τριανταφύλλου με τους αγαπημένους της γονείς που την στηρίζουν από την πρώτη μέρα

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ηλιάνα Τριανταφύλλου (Γ.Σ. Σέρρες 93) επηρεασμένη από την κούραση αφού παραμονές των αγώνων επέστρεψε στην Ελλάδα από την Ιερουσαλήμ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό του επί κοντώ με 3.90 κι ετοιμάζεται για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Κολομβίας (1-8 Αυγούστου). Η Ηλιάνα ήταν το πρόσωπο των αγώνων αφού όλοι ήθελαν να της σφίξουν το χέρι και να την συγχαρούν μετά τον θρίαμβο της στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Ο Φανούρης Τζιόμαλλος με τον προπονητή που βγάζει πρωταθλητές στο επί κοντώ, τον Σάββα Κεφαλίδη

Χάλκινο μετάλλια κατέκτησε ο Φανούρης Τζιόμαλλος του Γ.Σ. Σέρρες 93 στο επί κοντώ με 04.60.

Ο Γιώργος Γρέψιος στο τρίτο σκαλί του βάθρου με την πρόεδρο του συλλόγου Φωτεινή Αραμπατζή

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο και ο Γιώργος Γρέψιος (Γ.Σ. Σέρρες 93)   στο άλμα τριπλούν με 14.75.

Ο Πασχάλης Γεννίκης με τον προπονητή του, Παναγιώτη Γούλα και τον συναθλητή του Νίκο Αλεξόπουλο

Χάλκινο μετάλλιο και για τον 16χρονο χρυσό Βαλκανιονίκη 2022 στην κατηγορία Κ18, Πασχάλη Γεννίκη (ΟΦΚΑ Σέρρες) στο άλμα σε ύψος με ατομικό ρεκόρ 2,06 (στους τρεις καλύτερους άλτες του ύψους στην Ελλάδα μέχρι 20 ετών) κι ενώ παραμονές των αγώνων επέστρεψε από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 του Ισραήλ όπου έκανε ατομικό ρεκόρ με 2,02.

Χάλκινο μετάλλιο και από τον Φίλιππο Παπάρα (ΟΦΚΑ Σέρρες) στα 400 μέτρα εμπόδια με επίδοση 55.27 (ανάμεσα στους τρεις καλύτερους εμποδιστές στην Ελλάδα κάτω των 20 ετών)

Η ομάδα 4Χ100 του Γ.Σ. Σέρρες 93

Χάλκινο μετάλλιο και για την ομάδα 4Χ100 του Γ.Σ. Σέρρες 93 με τους Στράτο Ζελίδη, Γιώργο Κωστέα, Χρήστο Δρογαλά και Θανάση Χατζούδη και με επίδοση 43.69