Με λαμπρότητα εορτάστηκε η 111η επέτειος απελευθέρωσης της Νιγρίτας. Παρουσία του υφυπουργού εσωτερικών, αρμόδιου για θέματα Μακεδονίας Θράκης, Στάθη Κωνσταντινίδη, των αρχών του τόπου και πλήθος κόσμου και με σύμμαχο τον καλό καιρό πραγματοποιήθηκαν οι επετειακές εκδηλώσεις.
Το πρωί τελέστηκε επίσημη δοξολογία στον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου Νιγρίτας, ακολούθησε επιμνημόσυνη δέηση στο ηρώο της Νιγρίτας και κατάθεση στεφάνων όπου την Κυβέρνηση εκπροσώπησε ο υφυπουργός εσωτερικών, αρμόδιος για θέματα Μακεδονίας Θράκης, Στάθης Κωνσταντινίδης και τη Βουλή των Ελλήνων η βουλευτής Φωτεινή Αραμπατζή.
Οι εκδηλώσεις ολοκληρώθηκαν με παρέλαση μαθητών μαθητριών σχολείων της Νιγρίτας και πολιτιστικών συλλόγων της πόλης.
«Από τις 17 μέχρι τις 21 Φεβρουαρίου του 1913, από τα Πλατανούδια μέχρι τη Νιγρίτα, ο ελληνικός στρατός με γενναιότητα και αυτοθυσία άνοιξε το δρόμο για την λευτεριά. Ένδοξες σελίδες ιστορίας, που προστέθηκαν στα σπουδαία κεφάλαια ηρωισμού του Έθνους μας. Η μνήμη κρατάει ζωντανό τον αγώνα τους κι έτσι η θυσία τους γίνεται ιερή παρακαταθήκη. Θυμόμαστε και τιμούμε. Εκπροσωπώντας την Κυβέρνηση στην 111η επέτειο απελευθέρωσης της Νιγρίτας, έχω να επισημάνω ότι η πατρίδα μας είναι θωρακισμένη απέναντι σε κάθε επιβουλή. Με αισθήματα υπερηφάνειας και αυτοπεποίθησης αγωνιζόμαστε για την ευημερία και την πρόοδο του λαού και της πατρίδας μας. Η ισχυρή Ελλάδα αποτελεί παράγοντα σταθερότητας και ειρήνης στα Βαλκάνια» τόνισε ο κ. Στάθης Κωνσταντινίδης.
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Γίνε μέλος στο κανάλι μας στο Viber
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος