Προμηθέας: Ηττήθηκε από την Βενέτσια, δυσκολεύει η πρόκριση

Ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε απέναντι στην Βενέτσια. Προδόθηκε από την αστοχία του (3/20 τρίποντα) και ηττήθηκε 70-68 για την 3η  αγωνιστική  του Top  «16»  του Eurocup  με την πρόκριση να δυσκολεύει πλέον.

Η ομάδα της Πάτρας υποχώρησε στο 1-2 ενώ η Βενέτσια ανέβηκε στο 2-1. Στην φάση των «16» οι αγώνες είναι πιο λίγοι (μόλις 6) και το οποιοδήποτε στραβοπάτημα καλύπτεται δύσκολα. Πλέον τα πράγματα δεν είναι καθόλου ευνοϊκά για την ομάδα του Μάκη Γιατρά.

Προμηθέας: Ηττήθηκε από την Βενέτσια, δυσκολεύει η πρόκρισηΟ Προμηθέας βρέθηκε από την αρχή κιόλας της αναμέτρησης να «κυνηγάει» το σκορ. Η Βενέτσια παρουσιάστηκε πιο συγκεντρωμένη αλλά και πιο αποφασισμένη. Το πρόβλημα των Πατρινών στην άμυνα ήταν ευδιάκριτο από το πρώτο δεκάλεπτο όταν οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 23-17.

Η αδυναμία του Προμηθέα στο περιφερειακό σουτ (1/7 τρίποντα στο ημίχρονο), το πρόβλημα στα ριμπάουντ (22-13 υπέρ των Ιταλών στο πρώτο μέρος) έδωσε  το προβάδισμα  στους φιλοξενούμενους  που έκλεισαν  το ημίχρονο  με 44-35.

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν ενέργεια στην έναρξη της τρίτης περιόδου με πρωταγωνιστή τον  Αγραβάνη  μείωσαν 46-40 αλλά μέχρι εκεί. Με 10 πόντους του Τόνουτ, η Βενέτσια βρήκε ξανά χώρο για να σκοράρει και να ξεφύγει εκ νέου, αυτή τη φορά με 15 πόντους (40-55). Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν, συνέχισαν να οδηγούνται από τους Έλις, Αγραβάνη και Μάντζαρη και μείωσαν στους 8 πόντους, που θα μπορούσαν να ήταν και λιγότεροι αν δεν έκαναν νέα λάθη και αν δεν είχαν το απαγορευτικό 14% από το τρίποντο (2/14).

Προμηθέας: Ηττήθηκε από την Βενέτσια, δυσκολεύει η πρόκρισηΣτο 4ο δεκάλεπτο ο Προμηθέας μπήκε αποφασισμένος με καλή άμυνα άφησε τους Ιταλούς χωρίς καλάθι για σχεδόν 3 λεπτά  και με επιμέρους σκορ 18-3 ισοφάρισε 58-58 στο 32΄.

Η αστοχία όμως στα  τρίποντα έδωσε το δικαίωμα στον Γουάτ να συνεχίσει να κάνει θραύση στη ρακέτα (7/8 δίποντα) και να δίνει νέο προβάδισμα και αέρα 5 πόντων στη Βενέτσια (60-65) με 4′ για το τέλος. Οι Ιταλοί έκαναν λάθη χάρη στην πίεση των Πατρινών που έκλεψαν μπάλες και έμειναν κοντά στο σκορ (65-67) στο τελευταίο λεπτό. Στην τελευταία κατοχή, όμως, μετά από τζάμπολ του Μαυροκεφαλίδη με τον Μπράμο, ο δεύτερος αναδείχτηκε νικητής και έστειλε την μπάλα στον Τόνουτ που με λέι απ έκανε το 65-69. Ο Λίποβι είχε νέα απάντηση για τους γηπεδούχους μειώνοντας στον πόντο με τρίποντο (68-69), ο Μπαμπ πήρε ακόμη ένα για τη νίκη αλλά αστόχησε και έτσι η Βενέτσια έφυγε με τη νίκη από την Πάτρα (68-70).

Κορυφαίος για την ομάδα του Μάκη Γιατρά, ο Οκτάβιους Έλις με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, κομβικός για την ανατροπή ο Λίποβι, μοιραίος με το άστοχο τρίποντο στο φινάλε ο Μπαμπ που είχε 0/5 τρίποντα. Ο Μίτσελ Ουάτ με 17 πόντους και ο Στέφανο Τονούτ με 15, ξεχώρισαν από την νικήτρια ιταλική ομάδα.

Πλέον η ομάδα της Πάτρας θα πρέπει να αναζητήσει εκτός έδρας νίκες προκειμένου να ξαναμπεί στο παιχνίδι της πρόκρισης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 35-44, 50-58, 68-70

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 5, Μπαμπ 4, Λίποβι 14 (2 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Αγραβάνης 11 (1), Μαυροκεφαλίδης 1, Κασελάκης 2, Μάντζαρης 8 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Κατσίβελης 2, Έλις 21 (8/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ)

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Ντε Ραφαέλε): Ούντανοχ 4, Στόουν 3 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπράμος 7 (2), Τόνουτ 15 (2), Ντέι 7 (1), Ντε Νικολάο, Φιλόι 2, Βίντμαρ 4 (7 ριμπάουντ), Τσάπελ 8 (2), Ματσόλα 3 (1), Γουάτ 17 (8/9 δίποντα).