Ανακοίνωση υποχρεώθηκε να εκδώσει ο δήμος Πατρέων για να προειδοποιήσει τους πολίτες ότι άγνωστοι εμφανίζονται ως υπάλληλοι της Κοινωνικής Υπηρεσίας του, προκειμένου να τους αποσπάσουν χρηματικά ποσά.
Όπως αναφέρει ο δήμος, οι απατεώνες επικοινωνούν στα σταθερά τηλέφωνα δημοτών και παριστάνοντας τους εργαζόμενους στην Κοινωνική Υπηρεσία ισχυρίζονται ψευδώς ότι ο Δήμος θέλει να τους βοηθήσει οικονομικά, σε διάφορα επίπεδα, προσπαθούν να αποκτήσουν πρόσβαση στα προσωπικά τους δεδομένα, με τελικό σκοπό να τους αποσπάσουν χρηματικά ποσά από τους λογαριασμούς τους.
“Ενημερώνουμε ότι αυτό ΔΕΝ ισχύει, κανένας υπάλληλος του Δήμου Πατρέων, δεν τηλεφωνεί στα σπίτια. Πρόκειται για απάτη. Μην δίνετε σε κανέναν, κανένα προσωπικό σας, στοιχείο, κωδικό κ.λπ.” τονίζει ο δήμος στην ανακοίνωσή του.
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Γίνε μέλος στο κανάλι μας στο Viber
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος