Τις πληγές της μετρά η Ρόδος, μετά την κακοκαιρία που έπληξε χθες το βράδυ το νησί.
Τις μεγαλύτερες ζημιές προκάλεσε ανεμοστρόβιλος, το σαρωτικό πέρασμα του οποίου άφησε πίσω του ξεριζωμένα δένδρα και ζημιές σε σκάφη στη μαρίνα, ενώ από την ισχυρή βροχή και τη χαλαζόπτωση πλημμύρισαν δρόμοι και υπόγεια σπιτιών.
Ο ανεμοστρόβιλος προκάλεσε ζημιές στο λιμάνι της Ρόδου, καταστρέφοντας κιγκλιδώματα, καθώς και σε αυτοκίνητα που ήταν σταθμευμένα εκεί.
«Ήταν μία δύσκολη νύχτα» δήλωσε σήμερα -μιλώντας στην ΕΡΤ Νοτίου- ο αντιδήμαρχος Πολιτικής Προστασίας και Επιχειρηματικότητας, Νίκος Τσούλλος, τονίζοντας ότι τα σημαντικά προβλήματα προκλήθηκαν από τον ανεμοστρόβιλο.
Σημειώνεται ότι από την έντονη βροχόπτωση, εγκλωβίστηκαν τρία άτομα σε όχημα στην πόλη της Ρόδου, ο απεγκλωβισμός των οποίων έγινε από την Πυροσβεστική Υπηρεσία.
Ζημιές υπέστη και το καταφύγιο των γαϊδουριών, όπου οι σταύλοι καταστράφηκαν.
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Γίνε μέλος στο κανάλι μας στο Viber
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος