Πρωταθλητής και Κυπελλούχος Αιγαίου στο σκάκι ο «Ιππότης» Ρόδου

Κίνηση…ματ για τον Σκακιστικό Όμιλο Ρόδου «Ιππότης»! Στο Αιγαιοπελαγίτικο Σκακιστικό Πρωτάθλημα του 2022, που φιλοξενήθηκε στη Ρόδο από 26 μέχρι 30 Απριλίου ο «Ιππότης» αναδείχθηκε πρωταθλητής και κυπελλούχος Αιγαίου, πήρε την πρώτη θέση στους παίδες και στις κορασίδες, ενώ ο αθλητής του Αλέξανδρος Σταθάτος αναδείχθηκε δευτεραθλητής Ευρώπης στο σχολικό πρωτάθλημα.

Ο τίτλος του πρωταθλητή επιβραβεύει τον «Ιππότη» και με την επιστροφή του στην Α΄Εθνική Κατηγορία.

Τους αγώνες στη Ρόδο και συγκεκριμένα, στις υπέροχες εγκαταστάσεις του ξενοδοχείου «Rodos Palace» διοργάνωσε ο Σκακιστικός Όμιλος Ρόδου «ΙΠΠΟΤΗΣ» με συνδιοργανωτές, τον Δημοτικό Οργανισμό Πολιτισμού Αθλητισμού Ρόδου (ΔΟΠΑΡ) και την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου, υπό την αιγίδα της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας.

Ρεπορτάζ: Γ. Αθανασίου