Κως: Εξαιρετικές επιδόσεις στο Πρωτάθλημα Δωδεκανήσου Mountain Bike

Περισσότεροι από 100 αθλητές από 5 σωματεία της Κω και 3 σωματεία της Ρόδου έδωσαν δυναμικό παρών και επιβεβαίωσαν για άλλη μια φορά ότι η Κως είναι το νησί του ποδηλάτου.

Περίπου 65 αθλητές από Κω και 35 από Ρόδο έδωσαν το καλύτερό τους εαυτό και προσπάθησαν να κερδίσουν το τίτλο του πρωταθλητή Δωδεκανήσων στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα Ορεινής Ποδηλασίας στο αγώνισμα Cross Country, που διοργάνωσε το Σάββατο 14 Μαΐου στη περιοχή Παναγία Τσουκαλαριά, η ΤΕ ΕΟΠΕ Δωδεκανήσου και ο Ποδηλατικός Όμιλος Κω.

Ο ΑΟ Φιλίνος με την ακαδημία του ,η 2η μεγαλύτερη συμμετοχή στον αγώνα ,έδωσε  ξεχωριστό παρών με 17 συμμετοχές.

Στα μίνι μικρά κορίτσια η Παπαδοπούλου Στεφανία ήρθε 3η ενώ αγωνίστηκε και η Ματάτη Φωτεινή .Τα 2 κορίτσια ήταν τα μοναδικά  που εκπροσώπησαν την Κω αναδεικνύοντας ουσιαστικά τη σωστή δουλειά που γίνεται στις ακαδημίες.

Στα μίνι μικρά αγόρια μετά από έναν πολύ αμφίρροπο αγώνα ο Ματάτης Κωνσταντίνος τερμάτισε δεύτερος και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο και το τίτλο του δευτεραθλητή Δωδεκανήσου .

Στα μίνι μεγάλα κορίτσια η Ιωάννα Κεφαλιανού στη πρώτη της χρονιά στη κατηγορία κατέκτησε την 7η θέση.

Στις πανκορασίδες χάλκινο μετάλλιο και τριταθλήτρια Δωδεκανήσου αναδείχθηκε η Ζωή Δανάη Σιδέρη

Στους Παμπαίδες ο Κλεμέντ Μπάνα κατέκτησε τη 5η θέση

Στους παίδες ο Νίκος Σίμπερτ του Κωακού κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο και το τίτλο του τριταθλητή Δωδεκανήσου .

Η Διοίκηση του Κωακού Αθλητικού Ομίλου ‘’Φιλήνος’’ δηλώνει υπερήφανη για όλα τα παιδιά που συμμετείχαν ευχαριστώντας και όλους τους χορηγούς που στήριξαν και στηρίζουν τις δράσεις του Ομίλου.