Εκπληκτική εμφάνιση του Κολοσσού – Νίκησε με 82-59 το Λαύριο

Συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις του ο Κολοσσός. Νίκησε άνετα το Λαύριο με 82-59, φτάνοντας τις πέντε νίκες σε επτά αγώνες στη Stoiximan Basket League.

Μετά το κλειστό πρώτο τρίλεπτο (10-9), οι θαλασσί πάτησαν το… γκάζι και με σερί 10-0 πήγαν αρχικά στο +11 (20-9). Έκτοτε, οι «θαλασσί» είχαν τον πλήρη έλεγχο του ματς, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +15 (30-15).

Ίδια ήταν η εικόνα του παιχνιδιού και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Καντζούρη να ελέγχουν το τέμπο και να διατηρούν τη διαφορά τους, η οποία έφτασε στο +16 (41-25), στο 17’. Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα ήταν άστοχη, αλλά κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το +14 (43-29).

Ο Κολοσσός είχε τον έλεγχο και στην αρχή της δεύτερης περιόδου, πηγαίνοντας στο +15 (49-34), ενώ η διαφορά πήγε ακόμη και στο +17 (59-42), στο 25’. Στη συνέχεια, η αστοχία και τα λάθη έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να κάνουν σερί 12-0 (59-54), με το τρίποντο του Μομίροφ να διαμορφώνει το 62-54 της τρίτης περιόδου.

Πολύ εντυπωσιακά ξεκίνησε η ομάδα στην τέταρτη περίοδο και μέσα από την άμυνά της έκανε επιμέρους σκορ 15-1, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +22 (77-55), στο 36’. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τους «θαλασσί» να παίρνουν τη νίκη με 82-59.

«Πήραμε μία σημαντική νίκη» δήλωσε μετά τον αγώνα ο προπονητής, Ηλίας Καντζούρης, έχοντας πλέον το βλέμμα του στον επόμενο αγώνα.