Νίκησε τον Κολοσσό με 83-82 στην παράταση και έγραψε ιστορία η Λάρισα

Για πρώτη φορά στην ιστορία του λαρισινού μπάσκετ ομάδα κατακτά την τέταρτη θέση στο μεγάλο πρωτάθλημα της χώρας. Η Λάρισα του Φώτη Τακιανού έγραψε ιστορία, κερδίζοντας τον Κολοσσό στην παράταση με σκορ 83-82.

Νίκησε τον Κολοσσό με 83-82 στην παράταση και έγραψε  ιστορία η Λάρισα

Η κανονική διάρκεια βρήκε τη Λάρισα ισόπαλη με τον Κολοσσό με σκορ 72-72 και όλα κρίθηκαν στην πεντάλεπτη παράταση, εκεί όπου η Λάρισα με την βοήθεια του κόσμου κατάφερε να πάρει τη νίκη, πρόκριση για τους τέσσερις του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, στο οποίο η Λάρισα καθ΄όλη την διάρκεια του ήταν πίσω στο σκορ ακόμη και με δώδεκα (6-18) στη εκκίνηση του, αλλά και με εννέα (61-70) κάτι λιγότερο από τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, κατάφερε να στείλει το παιχνίδι σε παράταση (72-72) με δίποντο του Μούντι στα 2’6”.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι ισοπαλίες συνεχίστηκαν, ενώ στο 2’49” πριν το τέλος ο Μάριτς από τις βολές διαμόρφωσε το 79-77 και αργότερα το 81-78 για το +3 της Λάρισας για πρώτη φορά στο ματς. Ο Οικονομόπουλος έκανε το 83-82, σκορ με το οποίο επικράτησε η ομάδα της Λάρισας γράφοντας ιστορία.