Με μεγάλη συμμετοχή και σύμμαχο τον καλό καιρό πραγματοποιήθηκε την Κυριακή στα Φάρσαλα ο «3ος Μυρμιδόνων Άθλος».
Ο αγώνας που πλέον έχει γίνει θεσμός και έχει μπει στο πανελλαδικό αθλητικό καλεντάρι, περιελάμβανε αγώνα δρόμου βουνού trail, μήκους 21 χιλιομέτρων με πάνω από 1.000 μέτρα θετικής και αρνητικής υψομετρικής.
Έλαβε χώρα στο αισθητικό αλσύλλιο της πόλης, δίνοντάς τη δυνατότητα στους συμμετέχοντες να θαυμάσουν διάφορα αρχαιολογικά, ιστορικά και θρησκευτικά μνημεία, όπως για παράδειγμα τα αρχαία τείχη, τη νότια πύλη της Ακρόπολης, το εκκλησάκι του Προφήτη Ηλία, τον Πύργο Καραμίχου, τις παραδοσιακές δεξαμενές στο Βαρούσι, αλλά και να απολαύσουν τις μυρωδιές της φύσης σε ένα πανέμορφο ορεινό τοπίο, όπου οι εικόνες παραπέμπουν στην ομηρική εποχή του βασιλείου των Μυρμιδόνων και του ξακουστού Αχιλλέα με θέα την πόλη, τον θεσσαλικό κάμπο, τον Όλυμπο και τον Κίσσαβο.
Η εκκίνηση δόθηκε στις 9 το πρωί ενώ για την ομαλή και επιτυχημένη διεξαγωγή του συμμετείχε πλήθος εθελοντών από διάφορους φορείς.
Τον αγώνα συνδιοργάνωσαν ο Δήμος Φαρσάλων, σε συνεργασία με την Περιφέρεια Θεσσαλίας, την ΕΟΣΛΜΑ-Υ, το Running Team Φάρσαλα και τον Σύλλογο Μαραθωνοδρόμων Λάρισας.
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Γίνε μέλος στο κανάλι μας στο Viber
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος