Στην μείωση του ενεργειακού αποτυπώματος του άνθρακα στην περιοχή με άμεσο αντίκρισμα την αντιμετώπιση του φαινομένου της κλιματικής αλλαγής, αλλά σε μεγάλο βαθμό και του προβλήματος της αιθαλομίχλης που ταλανίζει το λεκανοπέδιο των Ιωαννίνων βοήθησαν τα προγράμματα «Εξοικονομώ».
Στο συμπέρασμα κατέληξε το τμήμα Ηπείρου του ΤΕΕ έπειτα από ημερίδα σε συνέχεια και των ενημερωτικών εκδηλώσεων που γίνονται σε ολόκληρη τη χώρα στα πλαίσια του εορτασμού των 100 χρόνων του ΤΕΕ.
Κατά τη διάρκεια της ημερίδας αναλύθηκε από έμπειρους μηχανικούς, το επίκαιρο θέμα που αφορά χιλιάδες νοικοκυριά και επιχειρήσεις, δηλαδή οι τρόποι ενεργειακής αναβάθμισης κτηρίων και οι διαθέσιμες χρηματοδοτήσεις μέσω των προγραμμάτων «Εξοικονομώ».
Άλλωστε σε περιοχές όπως η Ήπειρος και λόγω των ιδιαίτερων καιρικών συνθηκών, είναι αναγκαία η ενεργειακή θωράκιση των κατοικιών, κάτι που μελλοντικά συμβάλλει τόσο στην προστασία του περιβάλλοντος όσο και στην μείωση του κόστους λειτουργίας των κατοικιών, με κυρίαρχο αποτέλεσμα την αντιμετώπιση της ενεργειακής κρίσης.
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Γίνε μέλος στο κανάλι μας στο Viber
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος