Θέματα χωρικού σχεδιασμού και ανάπτυξης συζητήθηκαν στη χθεσινή συνεδρίαση της Περιφέρειας Ηπείρου. Στην τοποθέτησή του ο πρόεδρος της Επιτροπής, αντιπεριφερειάρχης, Βασίλης Γοργόλης, υπογράμμισε πως η εικόνα του υδατικού διαμερίσματος της Ηπείρου – όπως αυτή αποτυπώνεται από τα μέχρι σήμερα στοιχεία – είναι πολύ καλύτερη από άλλες περιοχές.
«Αυτή τη στιγμή σε νερά είμαστε πολύ καλύτερα από όλα τα υπόλοιπα υδατικά διαμερίσματα της Ελλάδας», σημείωσε, υπογραμμίζοντας πως πρέπει να γίνει μια καλή διαχείριση. Παράλληλα, υπογράμμισε πως «επειδή η ανθρωπογενής δραστηριότητα είναι αυτή που μπορεί να προκαλέσει ένα αρνητικό αποτύπωμα στο υδατικό μας διαμέρισμα, εμείς ως Επιτροπή Περιβάλλοντος τη μειώνουμε στο μεγαλύτερο ποσοστό και προσπαθούμε να την εξαλείψουμε, με όλες τις γνωμοδοτήσεις που δίνουμε κι εμείς στο πλαίσιο των αδειοδοτήσεων, ειδικά σε ανθρωπογενείς δράσεις όπως είδαμε σήμερα πτηνοτροφεία, ιχθυοκαλλιέργειες και άλλα», σημείωσε μεταξύ άλλων.
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Γίνε μέλος στο κανάλι μας στο Viber
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος