3.193 μαθητές από τα Γενικά Λύκεια και τα ΕΠΑΛ της Ηπείρου, θα διεκδικήσουν μια θέση στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα μέσω των πανελλαδικών εξετάσεων. Οι εξετάσεις ξεκινούν αύριο Πέμπτη για τους 677 μαθητές των ΕΠΑΛ και συνεχίζονται την Παρασκευή για τους 2.516 μαθητές των Γενικών Λυκείων.
Στο Νομό Άρτας διαγωνίζονται 453 μαθητές των ΓΕΛ και 169 των ΕΠΑΛ. Στη Θεσπρωτία οι μαθητές των ΓΕΛ ανέρχονται στους 276 και των ΕΠΑΛ στους 86. Από τα Γενικά Λύκεια των Ιωαννίνων διαγωνίζονται 1360 μαθητές και 334 είναι οι υποψήφιοι από τα ΕΠΑΛ. Τέλος, από την Πρέβεζα 427 είναι οι μαθητές ΓΕΛ και 88 αυτοί από τα ΕΠΑΛ.
Η Διευθύντρια Περιφερειακής Εκπαίδευσης Ηπείρου, Μαρίνα Μπέση, μιλώντας στην ΕΡΤ Ιωαννίνων, επιβεβαίωσε ότι όλα είναι έτοιμα για την ομαλή διεξαγωγή των εξετάσεων και ευχήθηκε καλή επιτυχία στους μαθητές.
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Γίνε μέλος στο κανάλι μας στο Viber
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος