Στην ίδρυση Σώματος Εθελοντών Πολιτικής Προστασίας προχωρά το αρμόδιο Τμήμα της Πρέβεζας καλώντας τους πολίτες να συνδράμουν εθελοντικά στο πολύτιμο έργο της.
Ο Αντιπεριφερειάρχης Πρέβεζας Στράτος Ιωάννου τονίζει ότι σε μια εποχή ολοένα αυξανόμενων καταστροφών η συνδρομή των εθελοντών μπορεί να αποβεί σωτήρια για την ανθρώπινη ζωή και το περιβάλλον, καλώντας τους πολίτες να στηρίξουν την προσπάθεια.
Το Σώμα Εθελοντών Πολιτικής Προστασίας Π.Ε Πρέβεζας θα αποτελείται από άτομα 18-65 ετών τα οποία θα μπορούν να δραστηριοποιηθούν σε διάφορους τομείς όπως πυροπροστασία , δασοπυρόσβεση, πρώτες βοήθειες, έρευνα και διάσωση, μεταφορές κλπ.
Τα απαραίτητα δικαιολογητικά που θα πρέπει να προσκομιστούν είναι:
-Φωτοαντίγραφο διπλής όψεως Δελτίου Αστυνομικής Ταυτότητας ή Διαβατηρίου.
-Συμπληρωμένη αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος.
-Συμπληρωμένη υπεύθυνη δήλωση τόπου μόνιμης κατοικίας.
Τα εν λόγω δικαιολογητικά θα πρέπει να προσκομιστούν από τους ενδιαφερόμενους αυτοπροσώπως στo Γραφείο της Αυτοτελούς Πολιτικής Προστασίας Π.Ε. Πρέβεζας, Περδικάρη 8 (Δευτέρα έως Παρασκευή, από τις 10:00 έως τη 13:00) έως 31-3-2024.
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Γίνε μέλος στο κανάλι μας στο Viber
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος