Ξεκινούν προσεχώς οι εργασίες για την ανάπλαση του κόμβου στο Φόρο Πρέβεζας.
Πρόκειται για ένα μεγάλο έργο το οποίο υλοποιείται από τον Δήμο στο πλαίσιο του ΣΒΑΚ και χρηματοδοτείται από το Ταμείο Ανάκαμψης με 1.080.000 ευρώ.
Το έργο όταν ολοκληρωθεί θα αναβαθμίσει το οδικό δίκτυο του Δήμου και την οδική ασφάλεια τόσο των πεζών όσο και των διερχομένων οχημάτων στην είσοδο προς το κέντρο της πόλης της Πρέβεζας. Συγκεκριμένα, το φυσικό αντικείμενο της πρότασης αφορά στην ανακατασκευή του υφιστάμενου κόμβου στη θέση Φόρος του Δήμου Πρέβεζας, την κατάλληλη διαμόρφωση των οδών που συμβάλλουν στον εν λόγω κόμβο και την κατασκευή μικρότερου κυκλικού κόμβου επί της δημοτικής οδού Σελευκείας. Όλες αυτές οι παρεμβάσεις θα εκτονώσουν τον κυκλοφοριακό φόρτο που αντιμετωπίζει το συγκεκριμένο σημείο κυρίως κατά τους θερινούς μήνες.
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Γίνε μέλος στο κανάλι μας στο Viber
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος