Με επικεφαλής τους αγρότες της Θεσπρωτίας που αποχώρησαν από το μπλόκο της Εγνατίας Οδού, πραγματοποιήθηκε η πορεία που διοργάνωσε το Εργατικό Κέντρο Θεσπρωτίας, στην Ηγουμενίτσα, στα πλαίσια της πανελλαδικής απεργίας.
Στην πορεία συμμετείχαν δεκάδες μαθητές των σχολείων της β’/βάθμιας εκπαίδευσης της πόλης, με τα συνθήματα για τους 57 νεκρούς των Τεμπών να συγκλονίζουν.
Αγρότες, εργάτες, μαθητές και συλλογικότητες απαίτησαν δικαιοσύνη για τα θύματα της σιδηροδρομικής τραγωδίας. Νωρίτερα, οι αγρότες, αποχωρώντας από το μπλόκο, έκαναν στάση στο γραφείο του κυβερνητικού βουλευτή Βασίλη Γιόγιακα, όπου απέκλεισαν συμβολικά την είσοδο με μπάλες τριφύλλι, σημειώνοντας πως η αποχώρηση από το μπλόκο δε σημαίνει και σταμάτημα του αγώνα, ο οποίος θα συνεχιστεί στα πλαίσια των πανελλαδικών αποφάσεων, αφού τα αιτήματά τους – θεωρούν πως – δεν έχουν ικανοποιηθεί.
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Γίνε μέλος στο κανάλι μας στο Viber
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος